Μπενεβέντο – Γιουβέντους: Τα έκανε σαλάτα.. χωρίς Ρονάλντο η Γιουβέντους

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο εκτός αποστολής, η Γιουβέντους παραχώρησε ακόμη μια ισοπαλία, αυτή τη φορά κόντρα στη Μπενεβέντο.

Σε νέο κάζο υπέπεσε η Γιουβέντους που ήρθε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Μπενεβέντο, για την 9η αγωνιστική της Serie A. Αυτή ήταν η πέμπτη ισοπαλία για τους «Μπιανκονέρι» που έχουν 17 βαθμούς, στο -3 από την κορυφή και τη Μίλαν, η οποία αγωνίζεται αύριο κόντρα στη Φιορεντίνα.

Από την άλλη, η Μπενεβέντο έφτασε τους 10 βαθμούς. Η Γιουβέντους αποτελεί την πρώτη ομάδα, από τις μεγάλες που κατάφερε και έκοψε βαθμούς, μετά τις ήττες από Ίντερ, Ρόμα και Νάπολι.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας αγωνίστηκαν χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, καθώς ο τεχνικός Αντρέα Πίρλο, τον άφησε εκτός αποστολής για να ξεκουραστεί.

Στο παιχνίδι, η Μπενεβέντο ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο ματς, με διαγώνιο σουτ από καλή θέση του Μπάρμπα, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ενστικτωδώς ο Σέζνι.

Πριν την εκτέλεση του κόρνερ το παιχνίδι πάγωσε για λίγο, καθώς παίκτες, προπονητές, τεχνικό τιμ αλλά και όλοι όσοι ήταν παρόντες στο γήπεδο, χειροκρότησαν, στην μνήμη του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Άλβαρο Μοράτα. Ο Κιέζα με μια μπαλιά ακριβείας, από την δεξιά πλευρά και πίσω από το κέντρο, βρήκε τον Μοράτα στην απέναντι μεριά. Ο Ισπανός κοντρόλαρε και με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο στράικερ της Γιούβε βρίσκεται σε δαιμονιώδη φορά, πετυχαίνοντας το 3ο του τέρμα στην Serie A και συνολικά το 7ο γκολ σε δέκα αγώνες με την Γιουβέντους, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Η Γηραιά Κυρία είχε δύο καλές στιγμές στο 26′ και το 30′, με τους Ντιμπάλα και Ράμσεϊ. Όμως η αστοχία του πρώτου και η επέμβαση με τα πόδια του Μοντιπό, στο σουτ του δεύτερου, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα με δύο τέρματα.

Οι δύο ομάδες κατέληξαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, καθώς η Μπενεβέντο βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (45+3′). Φάση διαρκείας στα καρέ της Γιουβέντους, ο Αρτούρ δεν έδιωξε σωστά την μπάλα μέσα από την περιοχή, εκείνη στρώθηκε στον Λετίτσια που με συρτό δεξί σουτ, αιφνιδίασε τον Σέζνι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στην επανάληψη η Γιουβέντους είχε τον απόλυτο έλεγχο δημιουργώντας φάσεις, χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν ένα γκολ.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτή στο 86′, όταν ο Μπερναρντέσκι έκανε ένα γύρισμα από τα αριστερά η μπάλα στρώθηκε στον Ντιμπάλα, αλλά το σουτ του Αργεντινού έδιωξε σωτηρία σε κόρνερ ο Μοντιπό.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Πίρλο πίεσαν ασφυκτικά για να πετύχουν το τέρμα της νίκης, αλλά η σκληροτράχηλη άμυνα της Μπενεβέντο τα κατάφερε και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μπενεβέντο: Μοντιπό, Λετίτσια, Γκλικ, Καλντιρόλα (33′ Μάτζο (60′ Ινσίνιε)), Μπάρμπα, Χετεμάι, Σκιαταρέλα, Ιονίτα (71′ Τέγιο), Ιμπρότα, Καπράρι (72′ Τουία), Λαπαντούλα (72′ Σάου).

Γιουβέντους: Στσέσζι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Φραμπότα, Κιέζα (69′ Μπερναρντέσκι), Αρτούρ (62′ Μπεντανκούρ), Ραμπιό, Ράμσεϊ (62′ Κουλουσέβσκι), Ντιμπάλα, Μοράτα.