Συνεχίζει αήττητη η Ατλέτικο Μαδρίτης

Επικράτησε της Βαλένθια και φιγουράρει στην κορυφή της La Liga η Ατλέτικο Μαδρίτης, που παραμένει 25 αγωνιστικές αήττητη.

Μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν η νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Βαλένθια με 0-1 στο “Μεστάγια”, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga.

Με αυτή τη νίκη οι “ροχιμπλάνκος” έφτασαν τους 23 βαθμούς και ισοβαθμούν με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στην πρώτη θέση (23β). Κατάφεραν να διευρύνουν το τρελό αήττητο τoυς στο πρωτάθλημα στις 25 αγωνιστικές και να αποτελεί ένα από τα φαβορί του φετινού τίτλου.

Οι Μαδριλένοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, δεν δέχτηκαν φάσεις, έιχαν και την κατοχή μπάλας, ωστόσο χρειάστηκαν το αυτογκόλ του Λάτο (79’). Η Βαλένθια δεν κατάφερε να βρει απάντηση και ξέμεινε στην 10η θέση.

Βαλένθια (Χάβι Γκράθια): Ντομενέκ, Γκιγιαμόν (57’ Μανγκαλά), Γκάμπριελ, Λάτο, Βας (84’ Τζέισον), Ράτσιτς, Σολέρ, Μούσα (71’ Κορέια), Γκουέντες, Βαγιέχο (71’ Σομπρίνο), Μάξι Γκόμες (70’ Γκαμεϊρό)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Ερμόσο, Χιμένες, Σάβιτς, Τρίπιερ, Λόντι (46’ Ζοάο Φέελιξ), Κόκε, Σαούλ (60’ Καράσκο), Λεμάρ (65’ Κοντογμπιά), Γιορέντε, Κορέα (65’ Βιτόλο).

Έλτσε- Κάντιθ 1-1

Στην προηγούμενη αναμέτρηση ο Λούκας Μπογέ, πρώην εξτρέμ της ΑΕΚ ήταν ο πρωταγωνιστής στο εντός έδρας 1-1 της Έλτσε με την Κάντιθ.

Ο ίδιος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή στο 38′, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά σε αντίπαλο, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η Κάντιθ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Άλβαρο Χιμένεθ (55′), πίεσε για την ανατροπή, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα, με την Έλτσε να είναι ένατη και την Κάντιθ πέμπτη.