Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης: Γκέλα και… έμπλεξαν οι Μαδριλένοι

Δύσκολα έκανε τα πράγματα η Ατλέτικο Μαδρίτης και έχασε την ευκαιρία να κρατήσει τη διάφορα από τη Ρεάλ στην κορυφή.

Τρικλοποδιά στον… εαυτό της έβαλε η Ατλέτικο Μαδρίτης  στο κυνήγι του τίτλου της φετινής La Liga, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 στο παιχνίδι με τη Μπέτις.

Οι “ροχιμπλάνκος” προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με τον Γιανίκ Καράσκο, όμως οι γηπεδούχοι, μία εξαιρετική ομάδα που κυνηγά την 5η θέση της κατηγορίας, ισοφάρισε άμεσα με τον Κριστιάν Τέγιο. Οι “βερδιμπλάνκος” στάθηκαν καλύτερα στη συνέχεια του αγώνα και είχαν πιο επικίνδυνες στιγμές, με τον Γιαν Όμπλακ να αποδεικνύει ξανά τον τίτλο του καλύτερου τερματοφύλακα.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και πλέον η ομάδα του Σιμεόνε προηγείται μόλις ένα βαθμό της Ρεάλ και δύο της Μπαρτσελόνα.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Έμερσον, Μαντί, Μπάρτρα, Μορένο, Ροντρίγκες, Κανάλες, Ρουιμπάλ, Χοακίν (63′ Χουάνμι), Τέγιο, Φεκίρ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο (63′ Λόντι), Ερέρα (64′ Βιτόλο), Τρίπιερ (78′ Βρσάλκο), Σαούλ, Κόκε, Καράσκο, Κορέα, Φέλιξ (48′ Τορέιρα)

Βαγιαδολίδ- Γρανάδα 1-2

Τα πάνω…κάτω έφερε η Γρανάδα στο ματς με την Βαγιαδολίδ, επικράτησε με 1-2 και την άφησε μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ορεγιάνα στο 41΄άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Γρανάδα στο 79’ ισοφάρισε τον Μολίνα και και 7 λεπτά αργότερα ο Κίνι έδωσε τη χαριστική βολή για το τελικό 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Βαλένθια- Σοσιεδάδ 2-2

Παρότι έμειναν με 2-0 πίσω, η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει και να «κλέψει» έναν βαθμό από τη Σοσιεδάδ με σκορ 2-2. Σημαντικός  βαθμός για τη Βαλένθια που δείχνει να «καθαρίζει» με την υπόθεση της παραμονής, καθώς οι νυχτερίδες βρίσκονται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης την είχαν οι γηπεδούχοι, ωστόσο ο Κάρλος Σολέρ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από τα έντεκα βήματα, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τη Βαλένθια. Τρία λεπτά αργότερα η Σοσιεδάδ κατάφερε να σκοράρει και να γράψει το 1-0 με τον Γκεβάρα, πριν έρθει ο Ισάκ ο οποίος έγραψε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια μπήκε πιο σοβαρή και στο 60′ μείωσε με τον Βας. Ο Παουλίστα διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 73ο λεπτό και έσωσε τον βαθμό για τους γηπεδούχους.

Βιγιαρεάλ- Οσασούνα 1-2

Η έκπληξη της ημέρας η Οσασούνα αφού πήρε την εκτός έδρας νίκη με 1-2 από την Βιγιαρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 64΄ με τον Μονκαγιόλα, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ του Γκαρθία στο 70΄. Όμως η Οσασούνα κατάφερε να πάρει τη νίκη με τέρμα του Μπούντιμιρ που σημείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα (74΄).