Serie A: Νίκη ελπίδας για Ρόμα, διπλό Champions League η Αταλάντα

Με φορά από το Άμστερνταμ η Ρόμα συνεχίζει να ελπίζει στο όνειρο… του Champions League που βρίσκεται μέσα η Αταλάντα μετά το διπλό κόντρα στη Φιορεντίνα.

Στο Ολίμπικο η Ρόμα νίκησε με 1-0 την Μπολόνια και παραμένει στο κόλπο της Ευρώπης. Στο Αρτέμιο Φράνκι η Αταλάντα πέρασε νικηφόρα με σκορ 2-3 και μένει σταθερά εντός της 4αδας που δίνει το εισιτήριο για το Champions League.

Φιορεντίνα- Αταλάντα 2-3

Στην Φλωρεντία η Αταλάντα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα πριν το ημίχρονο. Την αρχή έκανε στο 13ο λεπτό το δίδυμο Μαλινόφσκι- Ζαπάτα με τον δεύτερο να σκοράρει για το 0-1. Το ίδιο ζευγάρι ήταν και στο 0-2 στο 40′ με τον Κολομβιανό επιθετικό να φτάνει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι βιόλα έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο δεύτερο μέρος. Πρωταγωνιστής, ένας εκ των κορυφαίων φέτος για την Φιορεντίνα, ο Βλάχοβιτς που με γκολ στο 57′ και το 66′ έκανε το 2-2. Ο Σέρβος έφτασε τα 13 τέρματα στην σεζόν.

Το τέρμα που έκρινε εν τέλει την αναμέτρηση και χάρισε την νίκη στην Θεά του Μπέργκαμο πέτυχε στο 70′ ο Ίλισιτς από τα έντεκα βήματα.

Η Αταλάντα είναι 4η με 61 βαθμούς, δύο πάνω από την Νάπολι. Η Φιορεντίνα από την άλλη είναι στο +8 από την ζώνη του υποβιβασμού και την 15η θέση.

Ρόμα – Μπολόνια 1-0

Με στόχο το ευρωπαϊκό εισιτήριο και όνειρο το Champions League… η Ρόμα πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Μπολόνια, στο Ολίμπικο.

Οι «τζιαλορόσι» έχουν την διαφορά των επτά βαθμών απ’ την 4η θέση και την Αταλάντα. Η Ρόμα είναι στους 54 βαθμούς και την 7η θέση, ενώ η Μπολόνια έμεινε στους 34 πόντους και την 11η θέση.

Η ομάδα του Φονσέκα βρίσκεται σε άριστη ψυχολογία, μετά και από το αποτέλεσμα που πήρε στην έδρα του Άγιαξ για το Europa League. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό, ο Μπόρχα Μαγιοράλ βρήκε δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τους Ρωμαίους.