Μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει η Τσέλσι

Η Τσέλσι επικράτησε της Τότεναμ με 2-0 στο «Στάνφορντ Μπρίτζ», στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστής της Premier League. Οι «μπλε» πήραν το ντέρμπι του Λονδίνου με το αυτογκολ του Τριπιέρ και του Πέντρο.

Αυτή η νίκη χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς στην Τσέλσι που έφτασε τους 53 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση, ενώ τα «σπιρουνιά» έμειναν στους 60 και στο -8 από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή φάνηκαν πως ήταν κυρίαρχοι στο ματς και είχαν επιβάλει σε όλη την διάρκεια τον ρυθμό τους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για την Τσέλσι μολις στο 6ο λεπτό, ο Ιγκουαΐν πηρέ το ριμπάουντ στην άκρη της περιοχής, σουτάρει, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Η Τότεναμ δεν το έβαλε κάτω και στο 44’ είχε το πρώτο της δοκάρι μετά από έναν «κεραυνό» του Γουινκς η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι χωρίς αποτέλεσμα ενώ ήταν και η μόνη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Μετά από αλλεπάλληλες επιθέσεις η Τσέλσι τελικά κατάφερε να βρει το γκολ και να ανοίξει το σκορ στο Στάνφορντ Μπριτζ, στο 57’, ο Πέντρο ολοκλήρωσε την καταπληκτική του ατομική ενέργεια, με ένα σουτ από την περιοχή που κατέληξε στο βάθος της εστίας για το 1-0. Πριν τρία λεπτά ο διαιτητής είχε ακυρώσει γκολ για τους γηπεδούχους από τον Ιγκουαΐν.

Στο 85’ ο Τριπιέρ… νίκησε τον Γιορις στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας στην Τσέλσι ένα εύκολο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 57’ Πέδρο, 85’ Τριπιέρ (αυτογκόλ)

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζινιο, Κοβατσιτς(77’ Τσικ), Πέδρο, Ιγκουαΐν(84’ Ζιρου), Αζάρ (59’ Γουίλιαν)

Τότεναμ: Γιορις, Ντέιβις, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Τριπιέρ, Γουίνκς, Σισοκό, Σον(80’Λουκας) , Έρικσεν, Λαμέλα(70’Γιορεντε) , Κέιν