Τα φαβορί έκαναν το καθήκον τους

Στην 28η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ υπήρξαν τα αναμενόμενα αποτελέσματα και υπήρξαν νίκες για όλες τις μεγάλες της βαθμολογίας.

Στο 9′ η Λίβερπουλ σκόραρε με τον Σάντιο Μανέ μετά την ασίστ του Αλεξάντερ Άρνολντ. Ο Μανέ και πάλι με τέρμα του στο 20′ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του. Ο Ορίτζι στο 66′ και ο Βαν Ντάικ βρίσκεται με δύο τέρματα υπέγραψαν το θρίαμβο των Ρεντς με 5-0.
Με τέρμα του Αγκουέρο στο 59ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ.

Στο 4ο λεπτό η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με τον Μεσούτ Εζίλ ύστερα από ασίστ του αριστερού οπισθοφύλακα Κολάζινατς.
Ο Εζίλ συνέχισε την καλή του εμφάνιση και έδωσε το γκολ στον Χέντρικ Μικιταριάν στο 27′.
Η Μπόρνμουθ τρία λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-1 με τον Μουσέτ με πάσα του Γκόσλινγκ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ συνέχισε με μια επιπλέον νίκη σκοράροντας 3 τέρματα με δράστες τους Κοσιελνί 47′, Ομπαμεγιάνγκ 59′ και Λακαζέτ 78′.
Στο Σαουθάμπτον η ομώνυμη ομάδα πήρε το προβάδισμα με το τέρμα του Ρομέου στο 23′. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Γουόρντ Προς στο 40′.
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με πρωταγωνιστή τον Λουκάκου που πέτυχε δύο γκολ στο 33′ και το 52′ νίκησε με 1-3 την Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο. Το άλλο τέρμα των κόκκινων διαβόλων σκόραρε ο Γιάνγκ στο 83′ ενώ για την Πάλας είχε μειώσει προσωρινά με 1-2 ο Γουόρντ στο 66′.