Μπλόκαρε την Σίτι η Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα 2-2 με την Τότεναμ στο Έτιχαντ , στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ,

Στο πρώτο μέρος οι πολίτες είχαν την πλήρη κυριαρχία του αγώνα με την Τότεναμ να αρκείται στο αμυντικό παιχνίδι.

Το συνεχές σφυροκόπημα της Σίτι  απέδωσε καρπούς καθως άνοιξε το σκορ στο 20΄με τον Στέρλινγκ 1-0 ,έπειτα από την σέντρα του  Ντε Μπράινε. Ωστόσο η χαρά κράτησε για λίγο διότι «σπερς» έφεραν το ματς στα ίσια με δράστη τον Λαμέλα 1-1, ο Αργεντινός πλάσαρε και νίκησε τον Έντερσον ο οποίος δεν ήταν σε καλή θέση. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν φοβήθηκε και δέκα λεπτά αργότερα ξανά πήρε τα ηνία του αγώνα με δράστη τον Αγκουέρο 2-1. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο η Σίτι λίγο έλειψε να κάνει το 3-1, με τους Μπερνάρντο Σίλβα και Ντε Μπράινε να συνεργάζονται, τον Βέλγο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Γκουντογκάν να πλασάρει άουτ από το ύψος του πέναλτι. Με το 2-1 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατά απειλώντας αρκετές φορές τον Γιορίς ο οποίος κρατούσε με σθένος ανέπαφη την εστία του. Στο 49′ ο Ζιντσένκο  με δυνατό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Γάλλο πορτιέρο της Τότεναμ, η μπάλα βρήκε και στον Κέιν και άλλαξε λίγο πορεία χωρίς να γίνει η ζημία. Ο Ντε Μπράινε στο 51′ αστόχησε διότι η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιορίς. Στο 53΄ ο Αγκουέρο σούταρε η μπάλα πήγε πάνω από το δοκάρι του Γιορίς. Στο 54΄ηταν η σειρά του Μπερνάρντο Σίλβα να δοκιμάσει να διευρύνει το σκορ όμως μπλόκαρε ο Γιορίς.

Στο 56’ ο Ποκετίνο βάζει στην μάχη τον Λούκας Μόουρα, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έφερε το ματς ίσια 2-2, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Λαμέλα. Ο Ρόντρι στο 60΄ προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ όμως ο Γιορίς και έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο Μπερνάρντο Σίλβα ταρακούνησε το δοκάρι του Γιορίς. Η Σίτι αν και έδειχνε αρκετά τις επιθετικές της αρετές δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, παρόλο ο Ζεσούς έκανε το 3-2 όμως το VAR ακύρωσε το γκολ καθως η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Λαπόρτ .

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Ρόντρι (78’ Ντ. Σίλβα), Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα (Μπ. Σίλβα), Στέρλινγκ, Αγουέρο (65’ Ζεσούς)

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεζ, Αλντερβάιρελντ, Γουόκερ-Πίτερς, Ρόουζ, Γουίνκς (56’ Λούκας), Σισοκό, Ντομπελέ, Έρικσεν (90+1’ Σκιπ), Λαμέλα (85’ Λο Σέλσο), Κέιν