“Μπλόκο” της Σπόρτινγκ στην Πόρτο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το πρώτο «clasico» για το 2019 ανάμεσα στην Σπόρτινγκ που φιλοξένησε την πρωτοπόρο Πόρτο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» ήταν περιορισμένο σε δραστηριότητα και φασεις από τις δύο ομάδες, αφού υπήρξαν μόνο δύο ευκαιρίες στην εστία αμφότερα και  πήγαν στα αποδυτήρια ισοπαλίες με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές ανέβασαν ρυθμούς και στο 56’ έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Σουάρεζ που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Σπόρτινγκ άγγιξε το γκολ δύο φορές στο 76’ με τον Γκούντελι και δύο λεπτά αργότερα ο Φερνάντεζ απείλησε ξανά όμως ο Κασίγιας ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε αλώβητη την εστία του.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, όλα κρίθηκαν στην «κόψη του ξυραφιού» αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος, παρά μόνο μοιράστηκαν τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην κορυφή με 43 βαθμούς ενώ η Σπόρτινγκ βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 35.

Κίτρινες: Τζέφερσον, Φερνάντεζ – Ερέρα, Φελίπε, Μαρέγκα

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Μάρσελ Κάιζερ): Ριμπέιρο,Γκασπάρ(46’Ριστόβσκι) , Κόατες, Ματιέ, Τζέφερσον, Γουέντελ(90’ Πέτροβιτς), Γκούντελι, Φερνάντεζ, Ντιαμπί(83’ Ραφίνια), Ντοστ, Νάνι

Πόρτο (Σέρζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Τελες, Μιλιτάο, Φελίπε, Περέιρα(85’ Ερνάνι), Μπραχίμι, Ερέρα, Περέιρα(43’ Τόρες), Κορόνα, Τικίνιο, Μαρέγκα