Δίκαιη μοιρασιά στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Παναιτωλικό στο Περιστέρι, για την 16η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Δίκαιη ισοπαλία και για τις δυό ομάδες, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Τα τέρματα των Περιστεριωτών πέτυχαν οι Ενσικουλού και Μούγιακιτς, ενώ για τους Αγρινιώτες σκόραρε ο Μανά και τα δύο γκολ.

Η ομάδα του Περιστερίου βρίσκεται στην 3η θέση με 29π., ενώ ο Παναιτωλικός στην 5η θέση με 22π.

O αγώνας:

Το πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και κυριάρχησε κυρίως το σκληρό παιχνίδι.

Στο 18ο λεπτό η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στον Ατρόμητο, ο Μάντσον βρέθηκε μέσα στην περιοχή και απέναντι από τον Κυριακίδη, έκανε το διαγωνίο σουτ, όμως ο Μαλλής έβαλε την κόντρα και σταμάτησε την μπάλα, πριν καταλήξει σταδίχτυα του Παναιτωλικού.

Στο επόμενο λεπτό, απείλησε εκ νέου η ομάδα του Περιστερίου. Από τα δεξιά ο Ενσικουλού έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κιυριακίδη.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό πραγματοποιήθηκε στο 35’. Ωραία αντεπίθεση των Αγρινιωτών, με τον Μοράρ από τα δεξιά να κάνει την παράλληλη σέντρα στον Γουίλιαν, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά από το δοκάρι του Μέγερι.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο  0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Ατρόμητο. Στο 50ο λεπτό ο Μάντσον έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με την μπάλα να περνάει από όλους και να φτάνει στον Ενσικουλού, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Κυριακίδη, ανοίγοντας το σκορ για τον Ατρόμητο (1-0).

Ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το γκολ και έψαξε την ισοφάριση. Ο Ατρόμητος προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 68’ ο Ατρόμητος έβγαλε ωραία αντεπίθεση, με τον Κουλούρη να βρίσκει όμορφα τον Μάντσον, ο οποίος πρόλαβε τον Κυριακίδη, όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Παναιτωλικός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει. Ο Μαρινάκης έκανε σέντρα-σουτ από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Μανά που με πλασέ νίκησε τον Μέγερι, κάνοντας το 1-1.

Οι Αγρινιώτες έφτασαν στην ανατροπή στο 77’. Σε αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, ο Ρισβάνης δεν ‘’τραβήχτηκε’’ μαζί με την υπόλοιπη άμυνα για το τεχνικό οφσάιντ, αφήνοντας τον Μανά μόνο του απέναντι στον Μέγερι και με δυνατό σουτ, έκανε το 1-2.

Ο Ατρόμητος αφυπνίστηκε και κυνήγησε το γκολ που το βρήκε στο 83’. Μετά από κακή απόκρουση του Κυριακίδη, πήρε το ριμπάουντ ο Μούγιακιτς που έκανε την προβολή και ισοφάρισε 2-2.

Στο 94′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κιβρακίδη, που έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά της περιοχής, με τον Κιριακίδη να αποκρούει εκπληκτικά και να σώζει τον Παναιτωλικό.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2, μοιράζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Κιβρακίδης, Μάντσον, Χατζηισαϊας – Μαλλής, Μάζουρεκ

Ατρόμητος (Κάναντι): Μέγερι, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας (80’ Ούμπιντες), Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (77’ Κωτσόπουλος), Κουλούρης, Μπρούνο (77’ Μούγιακιτς)

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδη, Μαρινάκη, Άργκους (87’ Αμαράλ), Μαλή, Τσοκάνη, Λουσέρο, Λιάβα, Μανά, Μάζουρεκ (85’ Μιχάι), Γουίλιαν (93’ Γκούγκα)Μοράρ.