Μπουντεσλίγκα: Νικήτρια στο ντέρμπι η Ντόρτμουντ, ήττα-κάζο για την Μπάγερν Μονάχου

Με τέρμα του Μουκόκο στο 79′ η Ντόρτμουντ επικράτησε της Σάλκε στο ντέρμπι της Κοιλάδας του Ρουρ ενώ η Μπάγερν ηττήθηκε από την Άουγκσμπουργκ.

Για την 7η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε την νίκη με 1-0 κόντρα στην Σάλκε με το ίδιο σκορ η Άουγκσμπουργκ έστειλε την Μπάγερν Μονάχου στο καναβάτσο.

Η Ντόρτμουντ αναδείχτηκε σε νικήτρια στο ντέρμπι του Ρουρ με σκόρερ τον Μουκόκο στο 79ο λεπτό.

Η Άουγκσμπουργκ με τέρμα του Μπερίσα στο 59ο λεπτό ανάγκασε την Μπάγερν σε ακόμα μία ήττα με 1-0.

Στην Μπάι Αρίνα, Μπάγερ Λεβερκούζεν και Βέρντερ Βρέμης έμειναν ισόπαλες με 1-1. Ο Ντεμιρμπάι στο 57′ έβαλε σε θέση οδηγού τις Ασπιρίνες ενώ ο Βελίκοβιτς στο 82ο λεπτό χάρισε τον βαθμό στην Βέρντερ.

Στην Στουτγκάρδη, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήρε το διπλό με 1-3 κόντρα στην ομώνυμη ομάδα. Ο Ρόντε έδωσε το προβάδισμα στην Άιντραχτ, ο Καμάντα έκανε δύο τα τέρματα της φιλοξενούμενης, ο Τόμας μείωσε για την Στουτγκάρδη και ο Γιάκιτς σφαγισε την νίκη της Φρανκφούρτης.