Α1 Γυναικών μπάσκετ: Νίκησε τον Πρωτέα, βράβευσε Καλέντζου ο Παναθηναϊκός

Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού επί του Πρωτέα Βούλας σε μια βραδιά αφιερωμένη στην Τούλα Καλέντζου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” σε φιλική αναμέτρηση τον Πρωτέα Βούλας με 75-53 όπου η νίκη πέρασε σε δεύτερη μοίρα καθώς πριν τον αγώνα τιμήθηκε και βραβεύτηκε ο θρύλος του λέγεται Τούλα Καλέντζου.

Το «τριφύλλι» έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση για τη χρονική περιόδο της προετοιμασίας που βρίσκεται.Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και είχε το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος του αγώνα  έδειξε ότι βαδίζει σε σωστά μονοπάτια.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και πήρε προβάδισμα 15-5 έναντι του αντιπάλου του.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» ανέβασαν την επίθεση τους ωστόσο δέχτηκαν πολλούς πόντους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 33-29.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά πάντως στις «πράσινες» που ανέβασαν την διαφορά και η κόουτς Ελένη Καπογιάννη δοκίμασε αρκετές παίκτριες και διάφορα σχήματα. Η Τρίτη περίοδος έληξε με 57-42 και το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 75-53.

Η μεγάλη στιγμή του αγώνα πάντως ήταν όταν πριν την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βραβεύτηκε η εμβληματική αθλήτρια του Παναθηναϊκού Τούλα Καλέντζου από τον πρόεδρο του Συλλόγου κ. Παναγιώτη Μαλακατέ.

Το «τριφύλλι» τίμησε την καλαθοσφαιρίστρια που έχει σηκώσει τις περισσότερες κούπες στο τμήμα και η αθλήτρια που είναι σημείο αναφοράς στο τμήμα αποθεώθηκε από τον κόσμο που ήταν στις εξέδρες.

Η Τούλα Καλέντζου συγκινημένη ανέφερε «Αισθάνομαι πάντα σαν το σπίτι μου όταν βρίσκομαι εδώ στη Λεωφόρο στο συγκεκριμένο γήπεδο. Εδώ πήρα τον πρώτο αλλά και τον τελευταίο τίτλο της καριέρας μου. Θέλω να πω ότι το νταμπλ του 2000 θα μου μείνει αξέχαστο αφού λίγο μετά  έμαθα ότι είμαι έγκυος».

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 12, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 7, Πότερ 4, Σωτηρίου 18 (1), Μπουντούρη 8, Αλεξανδρή 6, Παλάσκα, Κάρτερ 14 (2), Θεοδωρομανωλάκη 4 και Χαιριστανίδου 2.

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Αλέξια , Τσιμπριμάνη, Σακελλαρίου, Πατεράκη 9 (1), Χατζηγιακουμή 6 (2), Αναστασοπούλου Μ. 1, Τζανετάτου 11, Αναστασοπούλου Χ. 5, Μπουθ 5 (1), Γκιλντέι 16 (3) και Στεφανίδου.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας οι Εσπερίδες επικράτησαν με 74-70 της Ελευθερίας Μοσχάτου.