Μπρέντφορντ και Σουόνσι για ένα εισιτήριο της Πρέμιερ Λιγκ

Σουόνσι και Μπρέντφορντ είναι οι φιναλίστ των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ

Στον δεύτερο γύρο των ημιτελικών των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ, Μπρέντφορντ και Σουόνσι προκρίθηκαν στον τελικό καθώς η πρώτη νίκησε με 3-1 την Μπόρνμουθ ενώ η Σουόνσι έμεινε ισόπαλη με 1-1 την Μπάρνσλεϊ.

Η Μπρέντφορντ ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στο Βιτάλιτι Στέιντιουμ και νίκησε με 3-1 την Μπόρνμουθ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των πλέι οφ που οδηγούν στην Πρέμιερ Λιγκ της επόμενης σεζόν και θα αντιμετωπίσει την Σουόνσι.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για της Σφήκες καθώς τα κεράσια της Μπόρνμουθ πήραν κεφάλι στο σκορ με Νταντζούμα μόλις στο 5ο λεπτό μετά την απομάκρυνση Κάρτερ Βίκερς και το πλασέ του Ολλανδού.

Η κατάσταση όμως έδειξε να γυρνάει καθώς η Μπρέντφορντ αρχικά ισοφάρισε στο 16′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόνεϊ μετά το χέρι του Κέλι και στην συνέχεια με την απευθείας κόκκινη κάρτα του Μέφαμ στο 28′. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Τζάνελτ. Ο Γερμανός πρώην μέσος της Μπόχουμ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και μετά την επέμβαση της άμυνας με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπόρνμουθ για το 2-1.

Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Λονδίνου έδωσε ο Φορς. Πιο συγκεκριμένα στο 81′, ο Εμιλιάνο έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή από τα αριστερά και ο Φορς ερχόμενος σαν τρέιλερ έδωσε το χρυσό γκολ στις Σφήκες.

Στην Ουαλία η Σουόνσι είναι η άλλη ομάδα που πήγε στον τελικό, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπάρνσλεϊ με νίκη 1-0 στο πρώτο παιχνίδι και ισοπαλία με 1-1 στο σημερινό. Οι “Κύκνοι” πήραν το προβάδισμα στο 39′ με την βολίδα του Γκριμς. Στο 71ο λεπτό η Μπάρνσλεϊ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Γούντροου από την ασίστ του Γουίλιαμς.