Καράτε: Χρυσό ο Διονύσης Ξένος – Ρεκόρ μεταλλίων η Ελλάδα

Πέντε συνολικά μετάλλια για την Ελλάδα από την αποστολή του Καράτε που αποτελεί ρεκόρ συγκομιδής. Χρυσό μετάλλιο ο Διονύσης Ξένος

Ρεκόρ συγκομιδής έκανε η Ελλάδα, που πανηγυρίζει την κατάκτηση πέντε μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε της Κροατίας

Ο Διονύσης Ξένος στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία -67κ. επικρατώντας 1-0 του Ρώσου Εβγκένι Πλακούτιν. Ο Έλληνας αθλητής πήρε από νωρίς τον πόντο, στη συνέχεια αμύνθηκε υπομονετικά και απέκρουσε όλες τις επιθέσεις του Ρώσου, κρατώντας το σκορ και πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Η Βίκυ Πανετσίδου ηττήθηκε 3-0 από την Ιρίνα Ζαρέτσκα στον τελικό της κατηγορίας -68κ. και συμβιβάστηκε με το ασημένιο μετάλλιο το οποίο είχε εξασφαλίσει από τους προκριματικούς της περασμένης Πέμπτης. Συγκλονιστική και σπουδαία η προσπάθεια της Ελληνίδας αθλήτριας, εναντίον της Νο1 της κατηγορίας.

Ο αδερφός του Διονύση, Στέφανος Ξένος έλαμψε στον «μικρό» τελικό της κατηγορίας του -60κ. όταν με ένα εκπληκτικό χτύπημα ιπόν 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, μετέτρεψε το δύσκολο ματς σε θρίαμβο με 5-1 επί του Γερμανού Χάας και κρέμασε στο στήθος του το χάλκινο μετάλλιο.

Η Έλενα Χατζηλιάδου δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στην Οράνα Φορτέσα. «Καθάρισε» με 5-0 την αθλήτρια από το Κόσοβο και πρόσθεσε ακόμα μία διάκριση στην καριέρα της, με το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Γιώργος Τζάνος νίκησε τον Πολωνό Γκέμπκα και επέστρεψε στα ευρωπαϊκά μετάλλια μετά το 2016. Με γιούκο 26 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Τζάνος πήρε το σημείο που χρειαζόταν και επικράτησε 1-0 στον «μικρό» τελικό της κατηγορίας +84κ.

Οι περισσότεροι από τους Έλληνες πρωταθλητές θα βρεθούν τον Ιούνιο στο προολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού όπου θα διεκδικήσουν προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η ελληνική αποστολή επιστρέφει το απόγευμα της Δευτέρας (24/5) στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» με τον εντυπωσιακό απολογισμό των πέντε μεταλλίων, η καλύτερη συγκομιδή στα χρονικά.