Bundesliga: “5άρες” για Ντόρτμουντ και Μπόχουμ

Σημαντικές νίκες για διαφορετικούς λόγους πήραν η Ντόρτμουντ και η Μπόχουμ

Για τη 19η αγωνιστική της Bundesliga, εντός έδρας νίκες πήραν η Ντόρτμουντ, η Μπόχουμ, η Φρανκφούρτη και η Ουνιόν Βερολίνου.

Η Ουνιόν Βερολίνου ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά τη νίκη της επί της Μάιντς με 2-1.

Η Ντόρτμουντ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί στο ντέρμπι της Φράιμπουργκ εύκολα με 5-1. Καταλυτικό ρόλο στο ματς έπαιξε η αποβολή του Σιλντίγια, ο οποίος από το 17ο λεπτό άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους, ενώ στη συνέχεια έμειναν με εννιά παίκτες στο 77′ λόγω αποβολής και του Στράιχ

Επίσης πέντε τέρματα πέτυχε και η Μπόχουμ που επιβλήθηκε με 5-2 εντός έδρας επί της Χοφενχάιμ, ενώ η Φρανκφούρτη νίκησε και αυτή εντός έδρας τη Χέρτα με 3-0.

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-0 (55΄ Μπερίσα)

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1 (26′ Σλότερμπεκ, 48′ Αντεγιέμι, 51′ Αλέ, 69′ Μπραντ, 82′ Ρέινα-45′ Χόλερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Μάιντς 2-1 (32′ Μπέχρενς -79′ πεν. Ινγκβάρτσεν)

Κολωνία-Λειψία 0-0

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 3-0 (21′ πεν., 28′ Μουανί, 90′ Μπούτα)

Μπόχουμ-Χοφενχάιμ 5-2 (22′ Χόμφαν, 30′ Φόρστερ, 40′ Ασάνο, 69′ Μάσοβιτς, 83′ Μπροσίνσκι-49′ Μπάουμγκαρντνερ, 77′ Νταμπούρ)