Bundesliga: Αύξησε τη διαφορά της από τη Ντόρτμουντ η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με ανατροπή τη Μάιντς και η Ντόρτμουντ έχασε δύο βαθμούς στο Μπόχουμ.

Για την 15η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν νίκησε με 2-1 την Μάιντς, η Λειψία 4-1 την Γκλάντμπαχ, η Χοφενχάιμ την Φράιμπουργκ με 1-2, η Χέρτα Βερολίνου με 2-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ ενώ η Ντόρτμουντ έμεινε στο 1-1 με την Μπόχουμ.

Στο Αλιάνζ Αρίνα, η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Μάιντς με 2-1 και απομακρύνθηκε έξι βαθμούς πάνω από την δεύτερη Ντόρτμουντ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ονισίβο. Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε στο 53ο λεπτό με τον Κομάν που έφερε το παιχνίδι στα ίσια και ο Μουσιάλα στο 74′ έδωσε το τρίποντο στους Βαυαρούς.

Στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα της Λειψίας, η ομώνυμη ομάδα νίκησε με 4-1 την Γκλάντμπαχ που παραπαίει. Οι Ταύροι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκβαρντιόλ στο 21′ και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 33ο λεπτό με τον Σίλβα. Η Γκλάντμπαχ μείωσε με τον Μπενσεμπαϊνί στο 80′ όμως η Λειψία κλείδωσε την νίκη με τον Ενκουκού στο 91′ και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 94ο λεπτό με τον Χέντριξ.

Στο Βονόβια Ρουρστάντιον, η Μπόχουμ υποχρέωσε σε ισοπαλία την Ντόρτμουντ με 1-1 και ανάγκασε τους Βεστφαλούς σε δεύτερο συνεχές παιχνίδι χωρίς νίκη. Η Μπόχουμ αιφνιδίασε την Ντόρτμουντ με την πρώτη της τελική στην εστία στο 40′ με τον Πόλτερ να βρει δίχτυα ενώ η Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει έστω έναν βαθμό με τον Τζούλιαν Μπραντ στο 85ο λεπτό.

Στο Γιουρόπα Πάρκ Στέιντιουμ, η Χοφενχάιμ πήρε το διπλό κόντρα στην Φράιμπουργκ με 1-2. Η Χοφενχάιμ σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ρουμ και η Φράιμπουργκ ισοφάρισε στο 21′ με το τέρμα του Σλότερμπεργκ. Την νίκη στην ομάδα του έδωσε με μπάζερ-μπίτερ στο 95′ ο Ρίτσαρντς.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου, η Χέρτα έκανε σημαντικό βήμα για την σωτηρία της με την νίκη-εξάποντο(2-0) κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Ο Γιόβετιτς στο 53′ έκανε το 1-0 και ο Σέλκε στο 95′ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα:

Παρασκευή 10/12

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 0-2 (72′ Χαν, 88′ Ντορς)

Σάββατο 11/12

Λειψία – Γκλάντμπαχ 4-1 (21′ Γκβαρντιόλ, 33′ Σίλβα, 91′ Ενκουκού, 94′ Χέντριξ – 88′ Μπενσεμπαϊνί)

Μπάγερν – Μάιντς 2-1 (53′ Κομάν, 74′ Μουσιάλα – 22′ Ονισίβο)

Μπόχουμ – Ντόρτμουντ 1-1 (40′ Πόλτερ – 85′ Μπραντ)

Φράιμπουργκ – Χοφενχάιμ 1-2 (21′ Σλότερμπεργκ – 3′ Ρομ, 95′ Ρίτσαρντς)

Χέρτα Βερολίνου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-0 (53′ Γιόβετιτς, 95′ Σέλκε)