Παναθηναϊκός-Ατρόμητος: Άνετη νίκη των “Πρασίνων” στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ατρομήτου στη Λεωφόρο και επέστρεψε στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο, για την 13η αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Καρλίτος (31′) και Παλάσιος (75′).

Πλέον οι “Πράσινοι” έφτασαν τους 20β και ανέβηκαν στην 4η θέση, ενώ η ομάδα του Περιστερίου έχει 9β και είναι στην 13η θέση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και πίεζε την εστία του Ατρομήτου, με την ομάδα του Περιστερίου να αντέχει στο πρώτο μισάωρο.

Στο 31ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους “Πράσινους”. Ο Αϊτόρ από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Καρλίτος με κοντινή κεφαλιά, νίκησε τον Γιαννιώτη, κάνοντας το 1-0.

Στο 35′ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Αϊτόρ από τα δεξιά να βρίσκει τον Παλάσιος στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σωτήρια.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, όπως στο πρώτο και έψαξαν ένα δεύτερο τέρμα. Στο 59′ μία σέντρα-σουτ του Χατζηθεοδωριδη, έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης.

Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να ανέβουν το κέντρο και να επιτεθούν.

Στο 75ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο γκολ. Ο Παλάσιος από τα αριστερά, έκανε την ατομική ενέργεια και με δυνατό συρτό σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής, έκανε το 2-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το 2-0 να παραμένει και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Κίτρινες: Βιγιαφάνιες – Βασιλαντωνόπουλος, Μουνίθ

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σαρλια (81′ Σένκεφελντ), Χατζηθεοδωρίδης, Πέρεθ, Μαουρίσιο (65′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (84′ Βιτάλ), Αϊτόρ (65′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτο (65′ Μακέντα).

Ατρόμητος (Παράσχος): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλο, Καστεγιάνο, Στρούγγης (68′ Μπεντινέλι), Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Σάλομον (78′ Ντένιτς), Χαρίσης (68′ Nάτσος), Μουνίθ (78′ Γκαλβάο, 88′ Τζαβίδας), Κουλούρης, Σπιριντόνοβιτς.