Bundesliga: «Αγριεμένη» Μπάγερν Μονάχου, νίκες για Βόλφσμπουργκ και Φράιμπουργκ

Λίγες μέρες μετά την βαριά ήττα, η Μπάγερν Μονάχου “απάντησε” με 5άρα, ενώ η Φράιμπουργκ συνεχίζει την αήττητη πορεία της

Για την 10η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου μετά την βαριά ήττα από τη Γκλάντμπαχ… απάντησε με 5άρα, η Βόλφσμπουργκ έφυγε με το διπλό από το Λεβερκούζεν, ενώ η Φράιμπουργκ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της.

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε σαν σίφουνας από το Βερολίνο, νικώντας με 2-5 την Ούνιον. Με δύο τέρματα έκανε την αρχή ο Λεβαντόφσκι (15′, 23′) και ακολούθησαν οι Σανέ (34′), Κομάν (60′) και Μίλερ (79′). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν είναι να σημειώσουν δύο γκολ με τους Γκισελμάν (43′) και Ρίερσον (65′).

Η Βόλφσμπουργκ έχοντας νέο προπονητή στον πάγκο της, επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε της Λεβερκούζεν στο Μπαϊ Αρένα με 0-2. Τα δύο τέρματα τα πέτυχαν μέσα σε 4λεπτά ο Νμετσα (48′) και ο Άρνολντ (52′). Χαμένο πέναλτι με τον Αλάριο είχαν οι “ασπιρίνες” στο 90+6′, ενώ οι “Λύκοι” τέλειωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Λακρουά.

Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Ντόρτμουντ, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Κολωνίας στη Βεστφαλία. Αζάρ και Τιγκες σημείωσαν τα γκολ των νικητών.

Η Φράιμπουργκ συνέχισε την αήττητο σερί της για 10η αγωνιστική, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 21β και είναι στην 3η θέση.

Η Μπίλεφελντ δέχτηκε και αυτή με τη σειρά της ακόμη μία ήττα, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της από τη Μάιντς με 1-2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 29/10

Χόφενχαϊμ-Χέρτα Βερολίνου 2-0 (19′ Κράμαριτς, 36′ Ρούντι)

Σάββατο 30/10

Ντόρτμουντ-Κολωνία 2-0 (40’ Αζάρ, 63’ Τίγκες)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 0-2 (48’ Ενμετσά, 51’ Άρνολντ)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 2-5 (43’ Γκίσελμαν, Ράιερσον – 15’ πέν., 23’ Λεβαντόφσκι, 34’ Σανέ 60’ Κομάν, 79’ Μίλερ

Φράιμπουργκ-Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (20’ αυτ. Άστα, 39’ Χέφλερ, 79’ πέν. Γκρίφο – 74’ Λέγουελινγκ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μάιντς 1-2 (42’ Λάουρσεν – 25’ Γιάε-Σουνγκ, 68’ Μπούρκαρντ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λειψία (19:30)