Premier League: Μόνη πρώτη η Τσέλσι, γκέλαραν Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι

Η Τσέλσι πέρασε από το Νιούκαστλ, ενώ Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι γκέλαραν σε Έτιχαντ και Άνφιλντ, αντίστοιχα.

Για την 10η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι νίκησε με 0-3 στο Νιούκαστλ, η Λίβερπουλ έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Μπράιτον, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι ηττήθηκε με 0-2 από την Κρίσταλ Πάλας.

Νιούκαστλ – Τσέλσι 0-3 (Τζέιμς 65′,77′, Ζορζίνιο 81′)

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, η Τσέλσι νίκησε με 0-3 την Νιούκαστλ και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι Λονδρέζοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρις Τζέιμς που πέτυχε δύο τέρματα στο 65′ και το 77′ ενώ ο Ζορζίνιο έγραψε τον επίλογο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 81ο λεπτό.

Λίβερπουλ – Μπράιτον 2-2 (Χέντερσον 4′, Μανέ 24′ – Μεπού 41′, Τροσάρντ 65′)

Στο Άνφιλντ, η Λίβερπουλ είχε ακόμα μια απώλεια βαθμών στο 2-2 με τον Μπράιτον. Οι Ρεντς προηγήθηκαν νωρίς στο ματς με δύο τέρματα με τον Χέντερσον στο 4′ και τον Μανέ στο 24′ και πίστευαν πως θα πάρουν μια εύκολη νίκη όμως υπολόγιζαν χωρίς την Μπράιτον που με σκορ τον Μεπού στο 41′ και τον Τροσάρντ στο 65′ έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (Ζαχά 6′, Γκάλαχερ 88′)

Η Κρίσταλ Πάλας άλωσε το Έτιχαντ με 0-2 και η Μάντσεστερ Σίτι έκανε μια σημαντική γκέλα στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Ο Ζαχά στο 6ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους αετούς ενώ ο Γκάλαχερ στο 88′ έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των “Σίτιζεν” για αποτέλεσμα.

Γουότφορντ – Σαουθάμπτον 0-1 (Άνταμς 20′)

Η Σαουθάμπτον έφυγε με το διπλό από το Βίκαντζ Ρόουντ με 0-1. Το μόνο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Άνταμς στο 20ο λεπτό.

Μπέρνλι – Μπρέντφορντ 3-1 (Γουντ 4′, Λούτον 32′, Κορνέ 36′ – Γκόντος 79′)

Στο Τερφ Μουρ, η Μπέρνλι νίκησε εύκολα με 3-1 την Μπρέντφορντ με τρία γκολ στο πρώτο μέρος. Η Μπέρνλι άνοιξε το σκορ με τον Γουντ στο 4ο λεπτο, ο Λούτον στο 32′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και Κορνέ έκανε το 3-0 στο 36′. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Γκόντος στο 79ο λεπτό.