Bundesliga: Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν

Δεν την σταμάτησε την Λεβερκούζεν η Μάιντς .

Για την 23η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Λεβερκούζεν συνέχισε το σερί νικών και με την Μάιντζ επικρατώντας με 2-1 , ανεβάζοντας στο +11 βαθμούς από την Μπάγερν.

Στο πρώτο μέρος η Λεβερκούζεν είχε  την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν στο 3’ με τον Τζάκα ωστόσο Μάιντς αν και δεν είχε τον πρώτο ρόλο στον αγώνα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο  7’ με τον Κορ.

Στην συνεχεία όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο είχαν ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν την δύσκολη Μάιντς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχο συνέχισαν όπως και στο πρώτο μέρος επίσης στο ίδιο μήκος κύματος  ήταν και η Μάιντς. Το τελικό 2-1 το σημείωσε ο Άντριχ στο 68΄ δίνοντας στην ομάδα του την 19η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η Μάιντς παρέμεινε στην 17η θέση (προτελευταία), ελπίζοντας σε ήττα της 16ης Κολωνίας στη Στουτγκάρδη έτσι ώστε να παραμείνει στο -1 από την 16η θέση, που δίνει το «εισιτήριο» για το μπαράζ παραμονής στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ενγκανκάμ στο 80’με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ.