Ελλάδα-Τσεχία: Δύσκολη νίκη αλλά νίκη για την Εθνική μας

Με κορυφαίο τον Τόμας Γουόκαπ η Εθνική νίκησε την Τσεχία στο ΣΕΦ και ξεκίνησε με νίκη την προσπάθεια πρόκρισης στο Ευρωμπάσκετ του 2025.

Η Εθνική ομάδα αν και δυσκολεύτηκε για 3 δεκάλεπτα κόντρα στην Τσεχία τελικά νίκησε με 72-64 στο ΣΕΦ και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθεια πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2025.

Κορυφαίος για την Ελληνική ομάδα στο ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο της Εθνικής ήταν ο Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ, 8 τελικές πάσες και 5 κλεψίματα.

H Εθνική μας ομάδα για 3 δεκάλεπτα δεν ήταν καλή καθώς την είχε κυριεύσει άγχος και νευρικότητα. Ωστόσο αν και επιθετικά δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια στην άμυνα ήταν αρκετά καλή και δεν επέτρεπε στην Τσεχία να εκμεταλλευτεί την επιθετική της δυστοκία.

Το σκηνικό όμως αυτό άλλαξε άρδην στην τελευταία περίοδο όταν η Ελλάδα βρήκε τα επιθετικά της πατήματα, έβγαλε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό ενώ ήταν και πιο εύστοχη από τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους(69-56) πριν η μπίλια του σκορ κάτσει στο +8 και στο 72-64.

Η Εθνική κέρδισε χάρις στην ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα η οποία οδήγησε την Τσεχία να κάνει πολλά λάθη με την Ελλάδα να πετυχαίνει πολλά καλάθια στο επιθετικό transition.

Πρώτος σκόρερ για την Ελληνική ομάδα ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 22 πόντους ο οποίος έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με τη “Γαλανόλευκη” με τον Παπανικολάου και Γουόκαπ να ακολουθούν με 16. Από την Τσεχία ο Μπάλβιν είχε γεμάτη εμφάνιση με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εθνική να είναι νευρική και να μην μπορεί να βρει τα πατήματα της κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Τσεχία και προηγήθηκε με 5-0 . Η Ελληνική ομάδα πέτυχε το πρώτο της καλάθι με τον Μήτογλου μειώνοντας σε 5-2. Στη συνέχεια δύο συνεχόμενα καλάθια από τους Παπανικολάου και Παπαγιάννη έδωσαν προβάδισμα στην Εθνική με 6-5. Η Τσεχία με καλάθι και φάουλ από τον Πέτερ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 2 πόντους(6-8) με την Εθνική να απαντά και πάλι και με τους Παπανικολάου και Μήτογλου να προηγείται με 12-10. Η Τσεχία όμως είχε την τελευταία λέξη για την περίοδο και με ένα 0-3 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Τσεχία να είναι καλύτερη και να παίρνει μια διαφορά 7 πόντων(14-21) εκμεταλεύομενη και την αστοχία της Εθνικής από τα 6,75. Σε εκείνο το σημείο η Εθνική αντέδρασε και πάλι και με κινητήριους άξονες τους Γουόκαπ και Παπανικολάου «έτρεξε» ένα 7-0 και ισοφάρισε σε 21-21 γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της Τσεχίας να καλέσει ταιμ αουτ. Οι οδηγίες του Τσέχου προπονητή απέδωσαν η Τσεχία έκανε ένα γρήγορο 4-0 και προηγήθηκε με 25-21. Η Εθνική όμως είχε και πάλι απαντήσεις και πέρασε μπροστά με 29-27 χάρις σε τρίποντο από τον Ντίνο Μήτογλου που ήταν και το πρώτο για την Ελληνική ομάδα στη βραδιά. Μετά από αυτό το καλάθι η Εθνική δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου(32-31 με buzzer καλάθι από τον Ντίνο Μήτογλου).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς και η 2η με την Τσεχία να έχει το πάνω χέρι, να ευστοχεί σε 3 διαδοχικά τρίποντα και να παίρνει προβάδισμα με 40-33. Η Εθνική όμως και πάλι αντέδρασε, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, γύρισε σωστά την μπάλα στην επίθεση και «έτρεξε» ένα 8-0 που της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 41-40 κάτι που ανάγκασε αμέσως τον προπονητή της Τσεχίας να καλέσει ταιμ-αουτ καθώς είδε να εξανεμίζεται το προβάδισμα της ομάδας του.  Στα τελευταία 5 λεπτά της περιόδου η Εθνική διατήρησε την πρωτοπορία με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 53-50.

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου είχε γαλανόλευκη απόχρωση καθώς η Εθνική μας προηγήθηκε με 8(58-50 με τρίποντο από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο), πριν η Τσεχία μειώσει σε 58-52. Ο κορυφαίος του παρκέ για την Ελληνική ομάδα Τόμας Γουόκαπ με τρίποντο σε ένα πολύ κομβικό σημείο της αναμέτρησης έκανε το 61-52 βάζοντας σε τροχιά νίκης την Εθνική μας ομάδα.

Η Εθνική από εκείνο το σημείο και μετά είχε βρει ρυθμό, η άμυνα της είχε καθηλώσει επιθετικά την Τσεχία με την επίθεση να βγάζει φωτιές και αποτέλεσμα όλου αυτού ήταν το +11(67-56) το οποίο έδειχνε το φωτεινό ταμπλό του ΣΕΦ 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.  Στα τελευταία λεπτά η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε έτσι στην πρώτη της νίκη με 72-64 στο δρόμο για το Ευρωμπάσκετ του 2025.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καστίγιο, Γκεντβίλας, Ζάστσουκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης , Μήτογλου 22 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόκαπ 16 (6/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Αντετοκούνμπο 2 , Καλαϊτζάκης , Κουζέλογλου , Μωραΐτης 2 (3 ασίστ) , Παπαγιάννης 5 (1) , Ρογκαβόπουλος 2 , Τολιόπουλος 2

ΤΣΕΧΙΑ (Οκάμπο): Μπάλβιν 13 (10 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κίζλικ 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πέτερκα 12 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σέναλ 1 (4 λάθη), Μπομ 2, Χρούμπαν 5 (1), Γέλινεκ 4 (4 ριμπάουντ), Κριζ, Σατοράνσκι 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σικόρα