Bundesliga: Διέλυσε την Κολωνία η Ντόρτμουντ, νέα γκέλα η Λειψία

Με 6-1 η Ντόρτμουντ νίκησε την Κολωνία, νέα ήττα για τη Λειψία

Για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπορούσια Ντόρτμουντ θριάμβευσε με 6-1 απέναντι στην Κολωνία και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Βεστφαλοί ήταν εξαιρετικοί και μετέτρεψε το ματς για παράσταση για έναν ρόλο. Η Μπορούσια πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με τον Γκερέιρο και έκανε δύο τα τέρματα της δύο λεπτά αργότερα με τον Άλερ. Ο Ρόις στο 32ο λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και Μάλεν στο 36′ έκανε το 4-0. Η Κολώνια μείωσε με τον Σέλκε στο 42′ με τον Άλερ στο 69′ να κάνει το 5-1 και ο Ρόις στο 70ο λεπτό έγραψε το τελικό σκορ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Χοφενχάιμ νίκησε με 3-1 την Χέρτα Βερολίνου, ενώ η Βόλφσμπουργκ πήρε το διπλό με 0-1 στην Στουτγκάρδη,

Η Μπόχουμ επικράτησε με 1-0 της Λειψίας, η οποία δεν κατάφερε να επανέλθει από το σοκ της ταπεινωτικής ήττας στο Μάντσεστερ από τη Σίτι με 7-0 για το Champions League.

Τέλος, ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς της Σάλκε με την Άουγκσμπουργκ.

Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (48΄ Τουράμ, 73΄ Νόιχαους – 68΄, 89΄ Ντακς)

Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου 3-1 (24′ πεν., 37′ πεν. Κράμαριτς, 51′ Μπεμπού-90’+ Γιόβετιτς)

Μπόχουμ-Λειψία 1-0 (48′ Μάσοβιτς)

Άουγκσμπουργκ-Σάλκε 1-0 (52′ Μάιερ)

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 0-1 (56′ Μαρμούς)