Premier League: Μοιράστηκαν βαθμούς Τσέλσι και Έβερτον

Η μαχητική Έβερτον στο Λονδίνο μοιράστηκε τους βαθμούς με την Τσέλσι.

Για την 28η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Τσέλσι δεν μπόρεσε να παρει το τρίποντο από την δυναμική Έβερτον και κόλλησαν στο ισόπαλο αποτέλεσμα. Στην ισοπαλία κόλλησε και η Τότεναμ. Ίδιο το αποτέλεσμα και για την Μπρέντφορντ με την Λέστερ.

Η Τσέλσι δεν πήρε την νίκη από την Έβερτον μένοντας στο ισόπαλο 2-2 . Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με τον Φέλιξ (52′), τα «ζαχαρωτά» ισοφάρισαν με τον Ντουκουρέ (69′), ο Χάβερτζ με πέναλτι (76′) έδωσε ξανά την πρωτοπορία στους «μπλε», αλλά η ομάδα του Σον Ντάις πήρε τον πολύτιμο βαθμό με τον Σιμς στο 89’. Τα «ζαχαρωτά» έκαναν σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η Τότεναμ δεν κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα της Σαουθάμπτον μένοντας στο 3-3. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν πήρε τους τρεις βαθμούς και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια για να παραμείνει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, που δίνει δικαίωμα συμμετοχής στο Champions League την επόμενη αγωνιστική περίοδο, μολονότι προηγούνταν από το 75’ με 3-1. Τα γκολ για τους «σπερς» τα σημείωσαν οι Πόρρο (45+1’), Κέιν (65’) και Πέρισιτς (74΄). Σκόρερς για τους «αγίους» ήταν οι Άνταμς (46’), Γουόλκοτ (77’) και Γουόρντ-Πράουζ (90’+3’).

Η Λιντς πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο «Μολινό» επί της Γουλβς με 4-2 και ενίσχυσε σημαντικά τη προσπάθεια παραμονής. Για τα παγώνια γκολ πέτυχαν οι Χάρισον (6’), Εϊλινγκ( 49),Κρίστενσεν (62’) και Ροντρίγκο (90’+7’). Για τους λύκους σκόρερς ήταν οι Τζόνι (65’) και Κουνία (73’). Η Γουλβς στο τέλος έμεινε με εννιά παίκτες λόγω αποβολής των Οτο (84′) και Νούνιες (90’+9′).