Bundesliga: “Διπλά” για Βέρντερ Βρέμης και Μπάγερν Μονάχου

Με νίκες από Στουτγκάρδη και Βόλφσμπουργκ έφυγαν οι Βέρντερ Βρέμης και Μπάγερν Μονάχου.

Για την 19η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 2-4 την Βόλφσμπουργκ, ενώ η Βέρντερ Βρέμης με 0-2 στην Στουτγκάρδη.

Οι Βαυαροί παρέμειναν στην πρώτη θέση με 40 βαθμούς, έναν περισσότερο από την δεύτερη Ουνιόν, η Βέρντερ έφτασε στην 8η θέση με 27 δύο βαθμούς λιγότερους από την έβδομη Βόλφσμπουργκ ενώ η Στουτγκάρδη παρέμεινε στην 16η θέση με 16 πόντους.

Στην Βογκσβάγκεν Αρίνα, η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε μπροστά με τρία γκολ μπροστά μόλις στο 19ο λεπτό με δύο γκολ του Κομάν (9′,14′) και ένα του Μίλερ. Η Λύκοι μείωσαν πριν το ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό με τον Καμίνσκι αλλά το τέρμα του Μουσιάλα στο 73′ έβαλε τέλος στα όνειρα τους και κατόρθωσαν να μειώσουν το σκορ με τον Σβάνμπεργκ στο 81′ και να γράψουν το τελικό 2-4.

Στην Στουτγκάρδη, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, αλλά άστοχοι και έτσι η Βέρντερ Βρέμης με δράστες τους Στέιτζ στο 59′ και τον Ντάκς στο 77′ έφυγε με το τρίποντο από το Μερσεντές Μπενζ Αρίνα.

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-0 (55΄ Μπερίσα)

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1 (26′ Σλότερμπεκ, 48′ Αντεγιέμι, 51′ Αλέ, 69′ Μπραντ, 82′ Ρέινα-45′ Χόλερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Μάιντς 2-1 (32′ Μπέχρενς -79′ πεν. Ινγκβάρτσεν)

Κολωνία-Λειψία 0-0

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 3-0 (21′ πεν., 28′ Μουανί, 90′ Μπούτα)

Μπόχουμ-Χοφενχάιμ 5-2 (22′ Χόμφαν, 30′ Φόρστερ, 40′ Ασάνο, 69′ Μάσοβιτς, 83′ Μπροσίνσκι-49′ Μπάουμγκαρντνερ, 77′ Νταμπούρ)

Γκλάντμπαχ-Σάλκε 0-0

Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης 0-2 (59′ Στάγκε, 77′ Ντουγκς)

Βόλφσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-4 (44′ Καμίνσκι, 81′ Σβάντμπεργκ-9′, 14′ Κομάν, 19′ Μίλερ, 73′ Μουσιάλα)