Premier League: Τρίποντο για την Σίτι, γράφτηκε στην ιστορία ο Κειν

Ιστορική βραδιά του Κέιν πήρε το ντέρμπι με τη Σίτι η Τότεναμ.

Για την 22η αγωνιστική του Αγγλικού Πρωταθλήματος, η Τότεναμ επικράτησε με 1-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι, ο Χάρι Κέιν διαμόρφωσε το τελικό 1-0 φτάνοντας στα 267 γκολ και είναι μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ.

Η Σίτι αν και είχε την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να κάνει την ζημιά πρώτη καθως ο Κέιν βρήκε δίχτυα στο 15’ και σφράγισε τη σπουδαία νίκη των «Σπερς», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο τους, καθώς ο Ιταλός τεχνικός αναρρώνει από την πρόσφατη εγχείριση του.

Ο 29χρονος διεθνής με αυτό το γκολ αυτό ξεπέρασε το θρύλο της Τότεναμ, Τζίμι Γκριβς, πετυχαίνοντας το 267 του τέρμα, ενώ έφθασε και τα 200 γκολ συνολικά στην Premier League, όντας πίσω από Γουέιν Ρούνεϊ (208) και Αλαν Σίρερ (260).

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή γκέλα της Άρσεναλ από την Έβερτον και παραμένει στο – 5 από την κορυφή της βαθμολογίας. Να σημειωθεί πως η Τότεναμ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρομέρο.