Bundesliga: Διπλό της Ντόρτμουντ επί της Φράιμπουργκ

Με το διπλό από την έδρα της Φράιμπουργκ έφυγε η Μπορούσια Ντόρτμουντ για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga.

Αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της ισχυρής Φράιμπουργκ, η Ντόρτμουντ έκανε την ανατροπή και έφυγε με το διπλό επικρατώντας με 1-3, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Για τους γηπεδούχους, στο 35΄, ο Γκρέγκοριτς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ η Φράιμπουργκ απείλησε και με Γκρίφο και Ζάλαϊ μέχρι το ημίχρονο. Ο Τέρζιτς, όμως έριξε μέσα τους μικρούς και όλα άλλαξαν. Ο νεαρός Άγγλος Τζέιμι Μπάινο Γκίτενς πέτυχε το πρώτο επαγγελματικό γκολ της καριέρας του στο 77ο λεπτό με δυνατό σουτ για την ισοφάριση, ενώ στο 84΄ ο επίσης νεαρός Γιουσούφα Μουκοκό που είχε περάσει αλλαγή διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Ο Βολφ «σφράγισε» με το δικό του γκολ στο 88ο λεπτό μία νίκη σε μια δύσκολη έδρα για την ομάδα του.