Bundesliga: Έχασε βαθμούς στο Χοφενχάιμ η Μπάγερν Μονάχου

Ισοπαλία της Μπάγερν Μονάχου με τη Χοφενχάιμ, νίκησε η Φράιμπουργκ τη Βόλφσμπουγκ

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου άφησε βαθμούς στo Χοφενχάιμ, ισόπαλη και η Ούνιον Βερολίνου με τη Στουτγκάρδη, ενώ τη νίκη πήρε η Φράιμπουργκ.

Oι Βαυαροί έμειναν στο 1-1, με τη Χοφενχάιμ, λίγες ημέρες μετά την επιβλητική νίκη τους με 7-1 επί της αυστριακής Σάλτσμπουργκ και την πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με γκολ του Μπάουμγκαρτνερ και στο 45΄ +3 ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα για το 1-1.

Η πρωτοπόρος Μπάγερν έχει διαφορά 10β από τη Ντόρτμουντ και τη έδωσε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερ, καθώς έχει 2 αγώνες λιγότερους από το συγκρότημα του Νάγκελσμαν. Στην 4η θέση ισοβαθμεί η Χοφενχάιμ με τη Φράιμπουργκ με 44 βαθμούς

Η Φράιμπουργκ επικράτησε με 3-2 επί της Βόλφσμπουργκ. O Ιταλός Βιντσέντσο Γκρίφο σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ των νικητών (7΄, 44΄). Ο Μαξ Κρούζε μείωσε για τη Βόλφσμπουργκ στο 52ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Μαξιμίλαν Άρνολντ στο 84΄. Ο Γερμανός σέντερ μπακ Νίκο Σλότερμπεκ αποδείχτηκε «ήρωας» για τη Φράιμπουργκ, κάνοντας το 3-2, στο 87ο λεπτό.

Μοιράστηκαν τους βαθμούς οι Ουνιόν και Στουτγκάρδη στο Βερολίνο, αφού με γκολ του Καλάιτζιτς στο 90΄ + 1, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 και κατάφεραν να αποδράσουν με τον έναν βαθμό από τη γερμανική πρωτεύουσα. Το σκορ είχε ανοίξει για τους Βερολινέζους ο Νιγηριανός επιθετικός Ταΐβο Αβονίγι με πέναλτι στο 41ο λεπτό.

Ουνιόν Βερολίνου-Στουτγκάρδη 1-1 (41΄ πεν. Αβονίγι – 90΄ +1 Καλάιτζιτς)

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 3-2 (7΄ & 44΄ Γκρίφο, 87΄ Σλότερμπεκ – 52΄ Κρούζε, 84΄ Άρνολντ)

Χοφενχάιμ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (32΄ Μπάουμγκαρτνερ – 45+3΄ Λεβαντόφσκι)

Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 19:30