Serie A: Συνεχίζει ακάθεκτη η Γιουβέντους

Πέρασε από τη Γένοβα επί της Σαμπντόρια και κοιτάζει τη Βιγιαρεάλ η Γιουβέντους

Για την 29η αγωνιστική στη Serie A, τις νίκες πήραν η Γιουβέντους και η Σπέτσια, ενώ ισόπαλο ήρθε το ματς της Σαλερνιτάνα με τη Σασουόλο.

Η Γιουβέντους πέρασε από τη Γένοβα, νικώντας με 1-3 τη Σαμπντόρια και ετοιμάζεται για τον αγώνα του Champions League κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι με δύο γκολ του Άλβαρο Μοράτα διεύρυνε το αήττητο σερί της στη Serie A σε 15 αγώνες (10-5-0), παραμένοντας το απόλυτο φαβορί για την έξοδο στο Champions League, ενώ παράλληλα δεν σταματά να κάνει όνειρα για τον τίτλο, απέχοντας 4 βαθμούς από την πρωτοπόρο, Μίλαν, που έχει ματς λιγότερο.

Μετά από δύο νίκες στο «Λουίτζι Φεράρις», η ομάδα του Μάρκο Τζαμπάολο γνώρισε την ήττα και δεν μπορεί να αισθάνεται καμία απολύτως σιγουριά για το μέλλον της στην κατηγορία, παρότι ευνοήθηκε νωρίτερα από την ήττα της Κάλιαρι.

Η Σπέτσια εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κι επιβλήθηκε της Κάλιαρι με 2-0.  Ο Βέρντε έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 36΄, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0 αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ, με σκόρερ τους Έρλιτς και Μάναϊ, φτάνοντας σε μια νίκη που τους επέτρεψε να έχουν μια σχετική άνεση από τη ζώνη του υποβιβασμού και να αντιμετωπίζουν με καλή ψυχολογία τη συνέχεια.

Στον άλλο αγώνα, η ουραγός Σαλερνιτάνα υποχρέωσε σε ισοπαλία (2-2) τη Σασουόλο σε ένα παιχνίδι ανατροπών, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο «Αρέκι», η Σασουόλο ανέτρεψε το προβάδισμα και η Σαλερνιτάνα πήρε το βαθμό σκοράροντας στο 81΄.

Σαλερνιτάνα-Σασουόλο 2-2 (8΄ Μπονατσόλι, 81΄ Τζούριτς – 20΄ Σκαμάκα, 30΄ Τραορέ)

Σπέτσια-Κάλιαρι 2-0 (55΄ Έρλιτς, 74΄ Μανάι)

Σαμπντόρια-Γιουβέντους 1-3 (84΄ Σαμπίρι – 23΄αυτ. Γιοσίντα, 34΄πεν, 88΄ Μοράτα)

Μίλαν-Έμπολι 21:45