Bundesliga: Εύκολο πέρασμα από το Βερολίνο για τη Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ νίκησε στο Βερολίνο την Ουνιόν και μείωσε στο -6 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Για την 22η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 0-3 της  Ουνιόν Βερολίνου και βρίσκεται στο κυνήγι της Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βεστφαλοί ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Μάρκο Ρόις έβαλαν τις βάσεις της νίκης από τα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά.

Στο 18ο λεπτό, ο Γερμανός διεθνής έκανε την κίνηση στην περιοχή και με δυνατό πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την Ντόρτμουντ και στο 25′ ο Ρόις έκανε την ατομική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και νίκησε τον Λουθ.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Γκερέιρο με σουτ από κοντά στο 71ο λεπτό. Η Ουνιόν σκόραρε στο 75′ με τον Μοχβάλτ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Σκόρερ: 18′,25′ Ρόις, 71′ Γκερέιρο

Κάρτες: 35′ Μπάουμγκαρτλ, 76′ Μοχβάλτ, 92′ Νότσε, 95′ Σάφερ – 39′ Μπραντ

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Ακάντζι, Χούμελς, Ζαγκαντού, Γκερέιρο (90′ Σουλτς), Νταούντ (73′ Τσαν), Βίτσελ, Μπέλιγχαμ, Ρόις (90′ Τίγκες), Μάλεν (81′ Μουκοκό), Μπραντ (89′ Ρεϊνιέρ)

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Λουθ, Μπάουμγκαρτλ, Νότσε, Γιάκελ, Τρίμελ(78′ Ρίεσον), Μπέκελ(78′ Σάφερ), Πρόμελ, Οζτουναλί(61′ Μοχβάλτ), Οκτσίπα, Αβονίγι(61′ Μπέχρενς, Μισέλ(71′ Ουτζάχ)