ATP Rotterdam: Ηττήθηκε στον τελικό από τον Αλιασίμ ο Τσιτσιπάς

Ο Φέλιξ Οζιέ Αλιασίμ κατέκτησε τον 1ο τίτλο της καριέρας του στο Ρότερνταμ, νικώντας στον τελικό τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Φέλιξ Οζιέ Αλιασίμ επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-2) του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Ρότερνταμ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παραμένει χωρίς τίτλο στα τουρνουά αυτής της κατηγορίας (ATP500), φτάνοντας τους οκτώ χαμένους τελικούς! Στον αντίποδα, ο Καναδός «έσπασε» τη δική του κακοδαιμονία, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο του στο tour μετά από οκτώ ήττες σε τελικούς!

Ο Αλιασίμ ήταν άψογος από τη γραμμή του σερβίς και έκανε ελάχιστα λάθη γενικά στο παιχνίδι του, σε αντίθεση με τον Τσιτσιπά που έκανε αρκετά λάθη και ήταν απρόσεκτος στο σερβίς του, ενώ βρισκόταν σε όλη τη διάρκεια του τελικού με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Καναδός τενίστας έκανε break στο πρώτο γκέιμ του αγώνα και από κει και πέρα κράτησε άνετα το προβάδισμα, αφού δεν απειλήθηκε ποτέ στο σερβίς του, ενώ είχε ευκαιρίες να «σπάσει» ξανά το σερβίς του Ελληνα τενίστα. Δεν το χρειάστηκε στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-4, αλλά το έκανε με το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό, ο Αλιασίμ έπαιζε με τρομερή αυτοπεποίθηση και σιγουριά και ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς με ακόμη ένα break (4-1), για να φτάσει στο 6-2 και τη νίκη σε 1 ωρα και 17 λεπτά.