Bundesliga: Έκανε την έκπληξη η Άουγκσμπουργκ επί της Μπάγερν Μονάχου

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μπάγερν Μονάχου που ηττήθηκε από την Άουγκσμπουργκ

Η Άουγκσμπουργκ νίκησε εντός έδρας τη Μπάγερν Μονάχου με 2-1 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής και «φρέναρε» την ξέφρενη πορεία των Βαυαρών, που μετρούσαν πέντε διαδοχικές νίκες.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στην ομάδα του Νάιτζελ Νάγκελσμαν, πήραν «κεφάλι» δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Μαντς Πέντερσεν (23’) και Χαν (36’). Η Μπάγερν μείωσε αμέσως με τον Λεβαντόφσκι στο 38′, δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Πλέον η Ντόρτμουντ έχει την ευκαιρία, εφόσον νικήσει τη Στουτγκάρδη το Σάββατο (20/11), να μειώσει στον ένα βαθμό την απόστασή της απ’ την πρώτη θέση.