Ligue 1: Μονακό – Ντέιβιντ σημειώσατε “Χ”

Η μαχητική με δέκα παίκτες Μονακό ήρθε ισόπαλη με τη Λιλ που προηγήθηκε με δύο γκολ του Ντέιβιντ.

Στην αυλαία της 14ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, Μονακό και Λιλ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο Πριγκιπάτο στο τελικό 2-2. Οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στην 6η θέση με 19 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 12η με 17β.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας πήραν γρήγορα το προβάδισμα στο 5ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντέιβιντ μετά το άσχημο μαρκάρισμα του Μποαντού στην περιοχή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντέιβιντ έγραψε εκ νέου το ονομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Καναδός εκμεταλεύτηκε την πάσα του Ντζιαλό και νίκησε τον Νούμπελ για δεύτερη φορά.

Η Μονακό μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 41ο  λεπτό με τον Ντιάτα. Ο μέσος της Μονακό πηρε την μπάλα απο τον Φοφανά και με ωραίο τελειωμα αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Οι Μονεγάσκοι πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπεν Γεντέρ. Στο 83ο λεπτό, ο Βόλαντ βρήκε τον Γεντέρ στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Σκόρερ: Ντιάτα 41′, Μπεν Γεντέρ 80′ – Ντέιβιντ 5′,9′

Κάρτες: Πάβλοβιτς 3′,78′, Φοφανά 84′ – Τσέλικ 7′, Ντέιβιντ 37′, Γιαζιτζί 68′, Γουέα 73′, Νιας 86′

Μονακό: Νούμπελ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Πάβλοβιτς, Ενρίκε (72′ Τζέικομπς), Ντιάτα (46′ Μάρτινς), Φοφανά, Τσουαμενί, Ντιόπ, Βόλαντ (87′ Μαριπάν), Μποαντού (72′ Μπεν Γεντέρ)

Λιλ: Γκρίμπιτς, Μπάνταριτς, Ντζιαλό, Φόντε, Τσέλικ, Ικονέ, Αντρέ, Τσέκα (90′ Γιλμάζ), Γιαζιτζί (70′ Νιας), Γουεά, Ντέιβιντ (80′ Λιχάτζι)