Bundesliga: Ένα βήμα πριν το τίτλο η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στο Μπίλεφελντ και βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Για την 39η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Αρμίνια Μπίλεφελντ, η Ουνιόν με 2-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η Λειψία πήρε το διπλό στη Μπάι Αρίνα με 0-1, ενώ η Χοφενχάιμ δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ και ήρθε ισόπαλη.

Εύκολο βράδυ στο Μπίλεφελντ πέρασε η Μπάγερν Μονάχου καθώς επικράτησε με 0-3 της τοπικής Αρμίνια. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Λόρσεν στο 19′ και έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τον Γκάμπρι στο 45+7′. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουσιάλα στο 85ο λεπτό.

Η Χοφενχάιμ έχασε έδαφος στην μάχη της για μία θέση στην εξάδα που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις καθώς έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την τελευταία Γκρόιτερ Φιρτ.

Αντιθέτως, η Ουνιόν Βερολίνου εκμεταλλεύτηκε αυτή τη γκέλα της Χοφενχάιμ και νίκησε την κουρασμένη από το παιχνίδι της στο Καμπ Νου, Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0 χάρη σε τέρμα του Αβονίγι στο 17ο λεπτό και του Πρόμελ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Με τέρμα του Σομποσλάι στο 69ο λεπτό, η Λειψία απέδρασε με 0-1 από την Μπάι Αρίνα της Λεβερκούζεν και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα