Ολλανδία: Ανατροπή και κύπελλο για την Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν με ανατροπή κέρδισε τον Άγιαξ και κατέκτησε το κύπελλο Ολλανδίας.

Η Αϊντχόφεν επικράτησε με 2-1 του Άγιαξ, κάνοντας ανατροπή και πήρε το 10ο κύπελλο Ολλανδίας στην ιστορία της με τον ηττημένο Άγιαξ να παραμένει στα 20.

Ο Αίαντας ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γκράβενμπερχ στο 23ο λεπτό που έκανε το σουτ από μέσα αριστερά και βρήκε δίχτυα.

Ο Άγιαξ είχε ακυρωθέν τέρμα στο 45′ με τον υπέροχο σουτ του Μαζραουί αλλά ο Κλάασεν που έδωσε την μπάλα στον αμυντικό του Άγιαξ στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Αϊντχόφεν στο δεύτερο μέρος ήταν αλλαγμένη, μπήκε δυναμικά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την κεφαλιά του Γκουτιέρες στο 48ο λεπτό μετά το φάουλ του Σανκαρέ και δύο λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή με το εκπληκτικό τελείωμα του Γκάκπο που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Αίαντα.

Ο Άγιαξ είχε ακόμα ένα ακυρωθέν τέρμα στο 57ο λεπτό με τον Μπρόμπεϊ να βρίσκει τον Κλάασεν που νίκησε τον Εμβογκό από αντικανονική θέση και μοιραία έμεινε το τελικό 2-1.

Σκόρερ: 48′ Γκουτιέρες, 50′ Γκάκπο – 23′ Γκράβενμπερχ

Κάρτες: 63′ Μαξ, 88′ Τεζέ, 93′ Γκέτσε – 18′ Μαρτίνες, 81′ Γκράβενμπερχ

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Ζούνιορ, Τέζε Ραμάλιο, Μάξ, Σανγκαρέ, Γκουτιέρες, Φέιρμαν (69′ Ντόαν), Γκέτσε, Γκάκπο (68′ Μπρούμα), Ζάχαβι (83′ Βερτέσεν (90′ Φαν Χίνκελ)

Άγιαξ: Στεκέλενμπουργκ, Μαζραουί (72′ Αλέ) Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ, Αλβάρες (72′ Σαρς), Χράφενμπερχ, Μπέργκχαουζ (86′ Ιχατάρεν), Κλάασεν (86′ Κούντους), Τάντιτς, Μπρόμπεϊ