Bundesliga: Επιστροφή στις νίκες για τη Ντόρτμουντ

Μεγάλο διπλό στο Βερολίνο πήρε η Ντόρτμουντ κόντρα στην Ουνιόν, “6άρα” για την Άουγκσμπουργκ

Για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ επέστρεψε στις νίκες, φεύγοντας με 0-2 από το Βερολίνο με αντίπαλο την Ουνιόν, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η εκτός έδρας νίκη με 0-6 της Άουγκσμπουργκ στο Ντάρμσταντ.

Η Μπορούσια μετά από συνεχείς μέτριες εμφανίσεις, ήταν πολύ καλή και χάρη στα τέρματα των Αντεγιέμι στο 41′ και του δανεικού από την Τσέλσι, Μάατσεν πήρε τη νίκη με 0-2 επί της Ουνιόν.

Στο Ντάρμσταντ, η Άουγκσμπουργκ πέτυχε θριαμβευτικό τρίποντο με 0-6. Η ομάδα του Θόρουπ πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Τιέτς στο 2ο λεπτό και πριν την συμπλήρωση ενος τέταρτου στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 12ο ο Γιάνσεν έκανε δύο τα τέρματά της ομάδας του. Ο Ντεμίροβιτς στο 20ο λεπτό έκανε το 3-0 και ο Βάργκας πέντε λεπτά αργότερα συνέχισε το πάρτι για τους φιλοξενούμενους. Με την Άουγκσμπουργκ να μην μένει εκεί και να σκοράρει ακόμα μια φορά πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Ντεμίροβιτς στο 29ο λεπτό. Το τελικό 0-6 έγραψε το Τιέτζ στο 84′.

Στο Μάιντς, η ομώνυμη ομάδα και η Γκλάντμπαχ έμειναν ισόπαλοι με 1-1, με τον Μπούκχαρτ στο 12ο έβαλε σε θέση οδηγού την γηπεδούχο και ο Ενγκουμού στο 55′ έδωσε τον βαθμό στην Γκλάντμπαχ.

Στην Βόιτ Αρίνα, η Άιντραχτ πήρε τους τρεις βαθμούς με 1-2 με αντίπαλο τη Χαϊντενχάιμ. Οι αετοί άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Γκούμπερ στο 39′ και διεύρυναν το προβάδισμα τους με τον Ενκουκού στο 49′, το τελικό σκορ έγραψε ο Περιγκέρ στο 59ο λεπτό.

Στο Βονόβια αν και η Μπόχουμ προηγήθηκε με τον Βίτεκ στο 7′ δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στη Λειψία και ηττήθηκε με 1-4, με τον Όλμο να ισοφαρίσει στο 30′, τον Οπέντα στο 68′ να δίνει πάνω χέρι στους ταύρους που βρήκαν ακόμη δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών με το αυτογκόλ του Όρντετς και το τελείωμα του Όλσεν.

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (12΄ Γκίντερ, 87΄ Χόλερ – 35΄ Τελ, 75΄ Μουσιάλα)

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ 0-2 (41΄ Αντεγέμι, 90΄ Μάατσεν)

Μάιντς-Γκλάντμπαχ 1-1 (12΄ Μπούρκαρντ – 55΄ Ενγκουμού)

Μπόχουμ-Λειψία 1-4 (7΄ Βίτεκ – 30΄ Όλμο, 68΄ Οπέντα, 71΄ αυτ. Όρντετς, 73΄ Πόουλσεν)

Χαϊντενχάιμ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (59΄ Πιέρινγκερ – 39΄ αυτ. Γκίμπερ, 49΄ Ενκουνκού)

Ντάρμσταντ-Άουγκσμπουργκ 0-6 (2΄, 85΄ Τιτς, 12΄ Γένσεν, 20΄, 29΄ Ντεμίροβιτς, 25΄ Βάργκας)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 19:30