Bundesliga: Γκέλα για Ντόρτμουντ, διπλό στο Γκλάντμπαχ για τη Λεβερκούζεν

Στο 1-1 έμεινε στο Μπόχουμ η Ντόρτμουντ, ενώ η Λεβερκούζεν φιλοδώρησε με τρία τέρματα τη Γκλάντμπαχ.

Για την 2η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ μοιράστηκε έναν βαθμό με την Μπόχουμ στο τελικό 1-1 ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν πετούσε “φωτιές” στο Γκλάντμπαχ και έριξε τριάρα στην Μονχενγκλάντμπαχ.

Σπουδαίο διπλό στην έδρα της Κολωνίας πήρε η Βόλφσμπουργκ με 1-2, κάνοντας την ανατροπή μετά το γκολ του Βαλντσμιντ στο 55′ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιντ που με δύο τέρματα στο 62′ και το 73ο λεπτό, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Φράιμπουργκ με δυσκολία υπερέβει της Βέρντερ Βρέμης και επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Φίλιπ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ουνιόν Βερολίνου απέδρασε εύκολα με 1-4 από την έδρα της Ντάρμσταντ. Το σκορ άνοιξε ο Γκόσενς στο 4′ με την Ντάρμσταντ να ισοφαρίσει με τον Μέλεμ στο 24ο λεπτό. Στην συνέχεια, η Ουνιόν ήταν καταιγιστική και με τον Γκόσενς δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 34′, με τους Μπέχρενς στο 39′ και Ντοέκι στο 65ο λεπτό να γράφουν το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς της Μπόχουμ με τη Ντόρτμουντ με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον Στόγκερ στο 13ο λεπτό και τους Βεστφαλούς να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Μάλεν στο 56ο λεπτό.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με τη Γκλάντμπαχ, καθώς επικράτησε με 0-3. Ο Μπονιφέις με δύο τέρματα στο 18ο λεπτό και στο 53′ πέτυχε δύο τέρματα και ο Τα στο 45+6′.

Στο Χαϊντενχάιμ η ομώνυμη ομάδα προηγήθηκε με δύο γκολ χάρη σε τέρματα των Μπέστε στο 26′ και Περιγκέρ στο 58′, αλλά η Χοφενχάιμ με τους Μπέιρ στο 78′, Καντεράμπεκ στο 81′ και του Κράμαριτς στο 90ο λεπτό πήρε σπουδαία νίκη με 2-3.

Λειψία-Στουτγκάρδη 5-1 (51΄ Χένριχς, 63΄ Ντάνι Όλμο, 66΄ Οπεντά, 74΄ Καμπλ, 76΄ Τσάβι Σίμονς – 35΄ Γκιρασί)

Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 1-0 (90’+6’ Φίλιπ)

Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 1-2 (55’ Βάλντσμιτ – 58’, 72’ Βιντ)

Μπόχουμ-Ντόρτμουντ 1-1 (13’ Στέγκερ – 56’ Μάλεν)

Χάιντενχαϊμ-Χόφενχαϊμ 2-3 (26’ Μπέστε, 58’ Πίρινγκερ – 77’ Μπάιερ, 80’ Καντεράμπεκ, 90’πέν. Κράμαριτς)

Ντάρμστατ-Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (24’ Μέλεμ – 4’, 34’ Γκόσενς, 39’ Μπέρενς)

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 0-3 (19’, 53’ Μπονιφάτσε, 45’+6’ Τα)