Premier League: “Σφυροκόπησε” τη Μπράιτον η Γουέστ Χαμ

Πρώτη ήττα για τη Μπράιτον, με τη Γουέστ Χαμ να παραμένει αήττητη

Για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 1-3 της Γουέστ Χαμ στο ”Amex Stadium” και ανάγκασε έτσι τους “γλάρους” στην πρώτη απώλεια βαθμών για τη φετινή σεζόν.

Σε ένα χορταστικό ματς με πολύ καλό ρυθμό, εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, η Γουέστ Χαμ αποδείχθηκε ανώτερη της Μπράιτον, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο σκορ στο 19ο λεπτό με μόλις τρεις πάσες. Ο Έμερσον με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μικαίλ Αντόνιο, ο οποίος έκανε το κατέβασμα και πάσαρε στον Γουόρντ-Πράους, που νίκησε τον Φερμπρούγκεν για το 0-1. Οι παίκτες του Ντε Ζέρμπι προσπάθησαν να φέρουν σε ισορροπία το παιχνίδι αλλά παρά τις ευκαιρίες που είχαν δεν τα κατάφεραν.

Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενοι απείλησαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα και στο 58′ σε αντεπίθεση από τα αριστερά ο Μπενραχμά έκανε σέντρα για τον Μπόουεν που σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-2).

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπόουεν βρήκε τον Αντόνιο στο ύψος της περιοχής και ο δεύτερος με ωραία ατομική προσπάθεια σκόραρε για το 0-3.

Η Μπράιτον μείωσε στο 81ο λεπτό με μακρινό σουτ ακριβείας του Πασκάλ Γκρος.

Τσέλσι-Λούτον 3-0 (17΄, 68΄ Στέρλινγκ, 75΄ Τζάκσον)

Μπόρνμουθ-Τότεναμ 0-2 (17’ Μάντισον, 63’ Κουλουσέφσκι)

Άρσεναλ-Φούλαμ 2-2 (70’πέν. Σακά, 72’ Ενκέτια – 1’ Περέιρα, 87’ Παλίνια)

Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (18’ Σάντε – 76’ Αντερσεν)

Έβερτον-Γουλβς 0-1 (87’ Κάλαϊτζιτς)

Μάντσεστερ Γιουν.-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (17’ Ερικσεν, 52’ Καζεμίρο, 76’πέν. Φερνάντες – 2’ Αβονιγί, 4’ Μπολί)

Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 1-3 (81’ Γκρος – 19’ Γουόρντ-Πράουζ, 58’ Μπάουεν, 63’ Αντόνιο)