Bundesliga: Γκέλα της Μπάγερν Μονάχου, ισόπαλη με τη Λεβερκούζεν

Με πέναλτι του Παλάσιος στο 90+4′ οι «ασπιρίνες» έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας και φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τους «Βαυαρούς»

Για την 4η αγωνιστική της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου και Λεβερκούζεν έμειναν στο 2-2 στην «Allianz Arena» και πλέον είναι μόνες πρώτες στη βαθμολογία με 10 βαθμούς.

Οι «Βαυαροί» προηγήθηκαν νωρίς μόλις στο 7ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σανέ από τα αριστερά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Κέιν με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 24’, η Μπάγερν Λεβερκούζεν έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Γκριμάλντο με τρομερή εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα και έφερε το ματς σε ισοροπία για το 1-1.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης, ο Γκορέτσκα στο 86ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στο σύνολο του Τόμας Τούχελ. Ο Τελ πήρε την μπάλα και με ωραία ατομική ενέργεια έστρωσε στον Γκορέτσκα μέσα στην περιοχή, που από κοντά έκανε το 2-1.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους παίκτες της Μπάγερν Μονάχου, καθώς η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι «εκπνοή» του αγώνα. Ο Παλάσιος ανέλαβε την εκτέλεση, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+6′ (2-2)

Μπάγερν Μονάχου (Τούχελ): Ούλραϊχ, Λάιμερ, Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Κίμιχ (Μαζραουί 61′), Σανέ, Μίλερ (Μουσιάλα 61′), Γκνάμπρι (Τελ 70′), Κέιν (Τσούμπο-Μοτίνγκ 85′).

Λεβερκούζεν (Αλόνσο): Χραντέτσκι, Κοσούνου, Ταχ, Ταπσόμπα, Φριμπόνγκ (Αντλί 82′), Άντριχ (Παλάσιος 46’), Τσάκα, Γκριμάλδο, Βιρτς (Αμίρι 80+6′), Χόφμαν (Ινκαπιέ 90+6′), Μπόνιφας.