Bundesliga: Η Βόλφσμπουργκ έβαλε στοπ στο σερί της Ντόρτμουντ, γκολ ο Μαυροπάνος

Τη νίκη στη Στουτγκάρδη την έδωσε ο Μαυροπάνος, η Βόλφσμπουργκ  επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ .

Για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, η πήρε το τρίποντο από την Ντόρτμουντ. Η   Στουτγκάρδη νίκησε την Χέρτα. Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε την Βέρντερ Βρέμης με 6-1.

Η Στουτγκάρδη επικράτησε με 2-1 την Χέρτα στο «Mercedes-Benz Arena»,  έως στις καθυστερήσεις  το σκορ ήταν 1-1 κι όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα μοιράζονταν τους βαθμούς. Όμως ο Σόσα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντίνος Μαυροπάνος, νίκησε με κεφαλιά τον Όλιβερ Κρίστενσεν χαρίζοντας τεράστιας αξίας νίκη στους Σουηβούς.

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ εντός έδρας, και έφτασε στα τρία διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των Βεστφαλών. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά έχοντας από την αρχή ευκαιρίες χωρίς αντίκρισμα. Στο 6′ οι «λυκοι» άνοιξαν το σκορ με τον ι Βαν Ντε Βεν. Η Ντόρτμουντ πήρε τα ηνία του ματς και απείλησε, με τον Κάστελς να κερδίζει τον Μάλεν στο 19′ και στο 21′, ενώ ο Μπράντ αστόχησε με κεφαλιά στο 39′. Στο 90+2′ ο Ενμέτσα με προβολή μετά από γύρισμα του Γουίντ έκανε το 2-0 έδωσε την νίκη στην Βόλφσμπουργκ.

Η Βέρντερ απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχθηκε από τον Μουσιάλα στο 6’, ισοφάρισε στο 10΄ με τον Γιουνγκ αλλά «ξύπνησε» την Μπάγερν και πλήρωσε σκληρό τίμημα γι΄ αυτό. Οι Βαυαροί πάτησαν «γκάζι» στη συνέχεια και συνέτριψαν τη φιλόδοξη φέτος ομάδα της Βρέμης τα γκολ τα πέτυχαν οι Γκνάμπρι 22’,28’και 82’. Στο 26΄ο Γκορέτσκα στο 84΄ο Τελ.