Serie A: Ξέφυγε από τη Μίλαν η Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε της Έμπολι, ενώ η Μίλαν παραχώρησε “λευκή” ισοπαλία στην Κρεμονέζε και ξέφυγε από τους “Ροσονέρι”

Για την 14η αγωνιστική της Serie A, η Νάπολι πήρε το τρίποντο με 2-0 κόντρα στην Έμπολι και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Μίλαν με την Κρεμονέζε (0-0), ανέβασε τη διαφορά της στο +8.

Το έργο των Ναπολιτάνων ήταν θεωρητικά εύκολο, αλλά έχοντας αντίπαλο την αδύναμη, αλλά σκληροτράχηλη Έμπολι, τα βρήκαν σκούρα και χρειάστηκαν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λοθάνο στο 69′ για να πάρουν κεφάλι στο σκορ και στο 88ο λεπτό κλείδωσαν τη νίκη με τον Ζιελίνσκι να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα.

Στην Κρεμόνα, η Κρεμονέζε πήρε τον βαθμό κόντρα στη Μίλαν που είχε ορθώς ακυρωθέν τέρμα με τον Ορίγκι στο 56ο λεπτό και έτσι οι Ροσονέρι βρίσκονται από νωρίς να κυνηγούν την Νάπολι όντας οκτώ βαθμούς πίσω από τους Παρτενοπέι.

Στο άλλο ματς, Σπέτσια και Ουντινέζε μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 1-1 που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος, με τον Ρέκα να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους στο 33′ και τον Λόβριτς δέκα λεπτά αργότερα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Νάπολι-Έμπολι 2-0 (69΄ πεν. Λοσάνο, 88΄ Ζιελίνσκι)

Σπέτσια-Ουντινέζε 1-1 (33΄ Ρέκα – 43΄ Λόβριτς)

Κρεμονέζε-Μίλαν 0-0