Bundesliga: Ισόπαλο το ντέρμπι του Ρουρ

Σάλκε και Ντόρτμουντ έμειναν ισόπαλες στο τοπικό ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ

Η Σάλκε ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Ντόρτμουντ στο Βέλτινς Αρένα, για την 24η αγωνιστική της Bundesliga.

Παρότι η ομάδα της Βεστφαλίας προηγήθηκε δύο φορές επί της Σάλκε, οι «βασιλικοί μπλε» κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» και να φύγουν με έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο -2 από την κορυφή, με τη Μπάγερν Μονάχου να βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το μακρινό σουτ του Σλότερμπεκ στο 38ο λεπτό (0-1), αλλά οι «βασιλικοί μπλε» ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπούλτερ στο 50. Οι Βεστφαλοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Γκερέιρο στο 60′, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με την κεφαλιά του Καραμαν στο 79′.

Σάλκε (Τ. Ράις): Φάρμαν, Μπρούνερ, Γιοσίντα, Γιεντς, Ματριτσιάνι, Αϊντίν (74’ Μορ), Κραλ, Κράους (74’ Μπαλάντα), Σάλασαρ (68’ Κάραμαν), Φρέι (74’ Τερόντε), Μπίλτερ

Ντόρτμουντ (Έ. Τέρζιτς): Μέγερ, Ράιερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Τζαν, Βολφ, Μπέλιγχαμ, Μάλεν (81’ Ρέινα), Μπάινο-Γκίτενς (68’ Νταχούντ), Αλέ (81’ Μοντέστ)

Κολωνία-Μπόχουμ 0-2 (9΄ πεν. Στόγκερ, 76΄ Μάσοβιτς)

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 5-3 (15΄ Κανσέλο, 19΄, 35΄ Παβάρ, 45΄ Σανέ, 74΄ Ντέιβις – 2΄, 60΄ πεν. Μπερίσα, 90΄+3 Καρντόνα)

Λειψία-Γκλάντμπαχ 3-0 (58΄ Βέρνερ, 71΄ πεν. Φόρσμπεργκ, 81΄ Γκβάρντιολ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγάρδη 1-1 (55΄ Ρόντε – 75΄ Κατόμπα Μβούμπα)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 1-1 (18΄ πεν. Νγκανκάμ – 57΄ Αγιόρκ)

Σάλκε-Ντόρτμουντ 2-2 (50΄ Μπούλτερ, 79΄ Καραμαν – 38΄ Σλότερμπερκ, 60΄ Γκερέιρο)