Serie A: Καλπάζει προς τον τίτλο η Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε της Αταλάντα και βρίσκεται ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Για την 26η αγωνιστική της Serie A, η Νάπολι νίκησε με 2-0 την Αταλάντα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και ανέβασε την διαφορά στους 18 βαθμούς από την δεύτερη Ίντερ.

Οι «Παρτενοπέι» έφτασαν τους 68 βαθμούς σε 26 αναμετρήσεις, με την δεύτερη Ίντερ να έχει 50 σε ισάριθμα παιχνίδια. Η Αταλάντα παρέμεινε στην 6η θέση με 42 βαθμούς με την έβδομη Γιουβέντους να βρίσκεται πίσω με 35 βαθμούς με ένα ματς λιγότερο.

Η Νάπολι ήταν καθολικά ανώτερη και στο πρώτο μέρος δεν βρήκε τέρμα με τον Μούσο να πραγματοποιεί τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις και να λέει “όχι” δύο φορές στον Πολιτάνο (6′,42′) και μία στον Κβαρατσέλια (8′).

Ο Γεωργιανός ωστόσο άνοιξε το σκορ για την Νάπολι με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ στο 60ο λεπτό, ενώ ο Ραχμάνι στο 77′ έγραψε το τελικό 0-2.

Σκόρερ: 60′ Κβαρατσέλια, 77′ Ραχμάνι

Σπέτσια-Ίντερ 2-1 (55΄ Μαλντίνι, 87΄ πεν. Ενζολά – 83΄ πεν. Λουκάκου)

Έμπολι-Ουντινέζε 0-1 (54΄ Ροντρίγκο Μπεκάο)

Νάπολι-Αταλάντα 2-0 (60΄ Κβαρατσκέλια, 77΄ Ραχμάνι)

Μπολόνια-Λάτσιο 21:45