Bundesliga: Ισοπέδωσε τη Μπάγερν Μονάχου η Μπόχουμ!

Η Μπόχουμ διέλυσε τη Μπάγερν Μονάχου, ενώ σημαντικές νίκες πήραν η Βόλφσμπουργκ και η Γκρόιτερ Φιρτ

Για την 22η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπόχουμ ανάγκασε σε ήττα την Μπάγερν Μονάχου με 4-2.

Σε ακόμα μία μεγάλη γκέλα έπεσε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς ηττήθηκε με 4-2 από την Μπόχουμ με ανατροπή. Ο Λεβαντόφσκι έκανε το 0-1 στο 9′ με τον Αντβί πέντε λεπτά αργότερα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Η Μπόχουμ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 38′ με το πέναλτι του Λοκάντια, στο 40′ έκανε το 3-1 με τον Γκαμπόα και στο 44′ σκόραρε για τέταρτη φορά με τον Χόλτμαν στο 44′. Έπειτα, η Μπάγερν έδειχνε να έχει στο μυαλό της στο Τσάμπιονς Λιγκ και η μόνη αντίδραση ήταν το τέρμα του Λεβαντόφσκι στο 75ο λεπτό.

Η Βόλφσμπουργκ άλωσε το Ντόιτσε Μπανκ Παρκ της Φρανκφούρτης με το 0-2 κόντρα στην Άιντραχτ. Οι Κρούζε στο 28′ και ο Λουκεμπάκιο στο 93′ πέτυχαν τα τέρματα της νίκης για τους Λύκους.

Στο Μπορούσια Παρκ, η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 3-1 την Άουγκσμπουργκ και ανέβηκε στην 13η θέση. Ο Κονέ στο 30′ έδωσε κεφάλι στο σκορ τους γηπεδούχους και ο Χόφμαν στο 46′ της έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Η Άουγκσμπουργκ μείωσε στο 55′ με τον Ιάγκο και ξαναμπήκε στο ματς, όμως ο Μπενσεμπαϊνί στο 67ο λεπτό κλείδωσε την νίκη για την Γκλάντμπαχ.

Στο Φιρθ, με δύο τέρματα του Χργκότα η Γκρόιτερ νίκησε με 2-1 την Χέρτα Βερολίνου και πέτυχε την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο Σουηδός άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό και στο 71′ με πέναλτι σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Η Χέρτα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με την κεφαλιά του Γκέχτερ στο 82ο λεπτό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11/02

Λειψία-Κολωνία 3-1 (25΄Νκουκού, 54′ Όλμο, 57′ Ανχελίνο- 90+1′ Λεμπέρλ)

Σάββατο 12/02

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 0-2 (28′ Κρούζε, 90+3′ Λουκεμπάκιο)

Γκλάντμπαχ-Άουγκσμπουργκ 3-2 (30′ Κονέ, 46′ Χόφμαν, 67′ Μπενσεμπαΐνι – 55′ Ιάγκο, 90’+3′ Φινμπόγκασον)

Φράιμπουργκ-Μάιντς 1-1 (69′ Πέντερσεν – 31′ Χακ)

Μπόχουμ-Μπάγερν Μονάχου 4-2  (14′ Άντουι-Αντζέι, 38′ Λοκάντια, 40′ Γκαμπόα, 44′ Χόλτμαν – 9′, 75′ Λεβαντόφσκι)

Γκρόιτερ Φιρτ-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (1′, 71′ Χργκότα – 82′ Γκέχτερ)

Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη (19:30)