Bundesliga: Ήττες για Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ

Οι δύο πρωτοπόροι της Bundesliga ηττήθηκαν από Μάιντς και Μπόχουμ σε δύο εξαιρετικά παιχνίδια.

Για την 32η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ έχασε με 3-4 από τη Μπόχουμ, όπως και η Μπάγερν με 3-1 από την Μάιντς.

Η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου με πολλές αλλαγές στην διάταξη της έχασε με 3-1 από τη Μάιντς στο Μέβα Αρίνα και παρέμεινε στους 75 βαθμούς, ενώ η γηπεδούχος έφτασε τους 42β και την 9η θέση. Η Μάιντς προηγήθηκε με δύο τέρματα από τον Μπούρκαρντ στο 18ο λεπτό και τον Νιακατέ στο 27ο. Η ομάδα του Νάνγκελσμαν αντέδρασε έξι λεπτά αργότερα με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι χωρίς ωστόσο να μπορεί να ισοφαρίσει στην συνέχεια με τον Μπαρέιρο στο 57ο λεπτό να υπογραφεί τη νίκη των γηπεδούχων.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και υπέροχο θέαμα, η Μπόχουμ υπέταξε τη Ντόρτμουντ στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ με 3-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3′ με τον Πόλτερ και ο Χόλτμαν στο 8ο λεπτό έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Μπόχουμ. Η Ντόρτμουντ απάντησε εντυπωσιακά και με πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ που πέτυχε χατ τρικ έφερε το παιχνίδι τούμπα. Ο Νορβηγός ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα δις στο 18ο λεπτό και το 30′ ενώ στο 62′ έβαλε σε θέση οδηγού την Μπορούσια. Η Μπόχουμ δεν μπορούσε να αφήσει ανεκμετάλλευτο το γεγονός της κακής αμυντικής λειτουργίας της Ντόρτμουντ και με τον Λοκάντια στο 81ο λεπτό και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάντοβιτς στο 85′ έφυγε με το τρίποντο από την Βεστφαλία.

Στην Σούμο Αρίνα του Μπίλεφελντ, η Αρμίνια με τέρμα του Νίλσον στο 91ο λεπτό πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Χέρτα που είχε ανοίξει το σκορ με τον Τοσάρ στο 54ο λεπτό.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στη Στουτγκάρδη που η τοπική ομάδα και η Βόλφσμπουργκ έμειναν ισόπαλες με 1-1. Ο Μπρουκς στο 13′ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο Φούχρικ στο 89ο λεπτό έδωσε τον πόντο στην ομάδα του.

Η Κολώνια συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα καθώς απέδρασε με 1-4 από την WWK Arena της Άουγκσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι μέσα στα δεκαπέντε πρώτα λεπτά σκόραραν δύο τέρματα με τον Θιέλμαν στο 12′ και τον Ουτ στο 15ο λεπτό. Ο Μοντέστ στο 63ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 1-4 στο 77′ με υπέροχο τελείωμα. Η Άουγκσμπουργκ το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Νιντερλίχτερ στο 73ο λεπτό.

Ουνιόν Βερολίνου-Γκρόιτερ Φιρτ 1-1 (72΄ Μίχελ – 33΄ Χργκότα)

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 3-4 (19΄πεν., 30΄πεν., 62΄ Χάαλαντ – 3΄ Πόλτερ, 8΄ Χόλτμαν, 81΄ Λοκάντια, 86΄πεν. Πάντοβιτς)

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 1-1 (89΄ Φίριχ – 13΄ Μπρουκς)

Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 3-1 (18΄ Μπούρκαρτ, 27΄ Νιακατέ, 57΄ Μπαρέιρο – 33΄ Λεβαντόφσκι)

Άουγκσμπουργκ-Κολωνία 1-4 (73΄ Νιντερλέχνερ – 12΄ Τίλμαν, 15΄ Ουτ, 63΄πεν., 77΄ Μοντέστ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (90+1΄ Νίλσον – 55΄ Τουσάρ)

Χοφενχάιμ-Φράιμπουργκ 19:30