La Liga: Πρωταθλήτρια η Ρεάλ Μαδρίτης – Με το «μυαλό» στη Λίβερπουλ η Βιγιαρεάλ

Πρωταθλήτρια Ισπανίας και μαθηματικά η Ρεάλ Μαδρίτης, ήττα από την Αλαβές για τη Βιγιαρεάλ

Για την 34η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης σφράγισε το πρωτάθλημα, νικώντας την Εσπανιόλ, ενώ η Βιγιαρεάλ με αρκετές αλλαγές ηττήθηκε από την Αλαβές.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε άνετα με 4-0 την Εσπανιόλ στο Μπερναμπέου και κατέκτησε το 35ο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Ο Κάρλο Αντσελότι άφησε εκτός ενδεκάδας τους περισσότερους βασικούς ποδοσφαιριστές, κάνοντας αρκετές αλλαγές ενόψει της ρεβάνς με τη Σίτι την Τετάρτη (4/5).  Οι Μαδριλένοι πάντως κατάφεραν να επικρατήσουν άνετα των Καταλανών, χάρις στα τέρματα του Ροντρίγκο (33′, 43′) και στο β΄ μέρος των Ασένσιο (55΄) και Μπενζεμά.

Αλαβές- Βιγιαρεάλ 2-1

Η Βιγιαρεάλ είχε το μυαλό της στη ρεβάνς του Champions League με τη Λίβερπουλ και έτσι ο Εμερι προχώρησε σε πολλές αλλαγές. Η Αλαβές εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία και πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1 στο «Μεντιθορόθα», στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στη La Liga.

Τα γκολ των Λαγκουάρντια και Εσκαλάντε από το πρώτο ημίχρονο χάρισαν το «τρίποντο» στην Ντεπορτίβο, παρότι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο β΄ μέρος, μείωσαν νωρίς με τον Τσουκβουέζε και είχαν αρκετές ευκαιρίες να αποσπάσουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας

Σεβίλλη-Κάντιθ 1-1 (7΄ Ελ Νεσίρι – 66΄ Λούκας Πέρεθ)

Αλαβές-Βιγιαρεάλ 2-1 (4΄ Λαγκουάρντια, 31΄ Εσκαλάντε – 47΄ Τσουκβουέζε)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 4-0 (33΄, 43΄ Ροντρίγκο, 55΄ Ασένσιο, 81΄ Μπενζεμά)

Βαλένθια-Λεβάντε 19:30

Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 22:00