Bundesliga: Ηττήθηκε απο την Κολωνία και πάει φουλ για υποβιβασμό η Χέρτα

Ένα βήμα πριν τη δεύτερη κατηγορία βρίσκεται η Χέρτα Βερολίνου μετά την ήττα της από την Κολωνία.

Για την 32η αγωνιστική της Bundesliga, η Κολωνία διέλυσε εντός έδρας με 5-2 τη Χέρτα Βερολίνου και την έστειλε στην Σβάιτε Λίγκα.

Η ομάδα του Βερολίνο βρίσκεται ουραγός στην κατάταξη με 25 βαθμούς στο -3 από την 16η Στουτγκάρδη, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και αυτή την στιγμή πάει στα μπαράζ. Η Κολωνία από την άλλη ανέβηκε στην 10η θέση με 41 βαθμούς.

Το ματς ήταν εξαιρετικό στο πρώτο μέρος, έχοντας τρελό ρυθμό και ανατροπές. Η Κολωνία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 8ο λεπτό με τον Σέλκε με την Χέρτα να απαντά δέκα λεπτά αργότερα με τον Τουσάρ ενώ ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 33ο λεπτό με τον Γιόβετιτς. Η Κολωνία, ωστόσο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 39′ με τον Χούμπερς και να πάρει το προβάδισμα στο 43′ με τον Σκίρι. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι σκόραραν εκ νέου με τον Χούμπερς στο 69′ και έκλεισαν το σκορ με τον Χουσείνμπασιτς στο 81ο λεπτό.

Σκόρερς: 8′ Σέλκε, 39′,69′ Χούμπερς, 43′ Σκίρι, 81′ Χουσείνμπασιτς – 18′ Τουσάρ, 33′ Γιόβετιτς

Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου 5-2 (8΄ Ζέλκε, 39΄,69΄ Χούμπερς, 43΄ Σκιρί, 81΄ Χουσεΐνμπασιτς – 18΄ Τουσάρ, 33΄ Γιόβετιτς)