Bundesliga: Καλή χρονιά… και κορυφή για τη Λειψία

Με το δεξί ξεκίνησε η Λειψία το 2021, καθώς έφυγε με το διπλό από την Στουτγκάρδη.

Το πρώτο τρίποντο της νέας χρόνια πήρε η Λειψία που νίκησε 1-0, εκτός έδρας της Στουτγκάρδης, για την 14η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι “ταύροι” έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 22ο λεπτό, αλλά Φόρσμπεργκ από τα έντεκα βήματα, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κομπέλ που απέκρουσε εντυπωσιακά με το δεξί πόδι την μπάλα.

Τελικά το μοναδικό τέρμα που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε στο 67′ ο Όλμο με κοντινό πλασέ. Η Λειψία έπιασε κορυφή με 31 βαθμούς και ένα ματς περισσότερο από την Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη η Στουτγάρδη βρίσκεται 11η με 18 πόντους.

ΕΥΚΟΛΑ Η ΧΕΡΤΑ, ΟΥΤΕ ΦΕΤΟΣ…Η ΣΑΛΚΕ

Η Χέρτα Βερολίνου πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στην Σάλκε με 3-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το 2021. Οι πρωτευουσιάνοι ανέβηκαν στην 12η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς.

Η Σάλκε δεν έχει ούτε μια νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας 4 βαθμούς. Οι “Βασιλικοί μπλε” σε 16 αγώνες μετράνε 4 ισοπαλίες και 10 ήττες, σε μια από τις χειρότερες χρονιές του συλλόγου στην πρώτη κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ανώτερη των φιλοξενούμενων Χέρτα, άνοιξε το σκορ στο 36′ με τον Γκεντουζί. Το γκολ που σφράγισε την νίκη, πέτυχε στο 53′ ο Κόρδοβα, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Πιάτεκ στο 80′.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 2 Ιανουαρίου

Άιντραχτ – Λεβερκούζεν 2-1 (22′ Γιουνές, 54′ αυτ. Ταπσόμπα / 10′ Αμίρι)

Αρμίνια – Γκλάντμπαχ 0-1 (58′ Εμπολό)

Βέρντερ – Ουνιόν 0-2 (12′ Μπέκερ, 28′ Αβονίγι)

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 0-1 (77′ Ιάγκο)

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 1-3 (58′ Μπεμπού / 7′ Σανταμαρία, 34′ πεν. Γκρίφο, 42′ αυτ. Κάσιμ)

Χέρτα – Σάλκε 3-0 (36′ Γκεντουζί, 53′ Κόρδοβα, 80′ Πιάτεκ)

Στουτγκάρδη – Λειψία 0-1 (67′ Όλμο)