Bundesliga: Καθάρισε την Στουτγκάρδη η Μπάγερν Μονάχου

Τρένο η Λεβερκούζεν πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Για την 15η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Μπάγερν επικράτησε 3-0 επί της Στουτγκάρδη. Η Λεβερκούζεν παραμένει  αήττητη νίκησε 3-0 την Αϊντραχτ.

Οι Βαυαροί  στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε στο 2’ με τον Κειν, στο 25’ ο Κιμ Μιν-Γιάε έκανε το 2-0 αλλά το γκολ του Νοτιοκορεάτη δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR. Στις καθυστερήσεις γκολ πέτυχε και ο Μίλερ του οποίου ακυρώθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν καθάρισε  το ματς, με το δεύτερο γκολ  του Κέιν  και του Κιμ Μιν-Γιάε στο 63΄.

Οι «Σουηβοί» γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από 4 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, κάνοντας ίσως το χειρότερό τους εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, παρ΄ όλα αυτά διατηρούνται στην 4η θέση και στο +5 από την Ντόρτμουντ, έχοντας το «πάνω χέρι» για την έξοδο στο Champions League της σεζόν 2023/2024.

ΗΜπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 3-0 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη «Μπάι Αρίνα» και διατήρησε τόσο την πρωτοπορία στη Bundesliga μετά από 15 αγωνιστικές.

Πρωταγωνιστής για τις «ασπιρίνες» ήταν ο 22χρονος Νιγηριανός επιθετικός Βίκτορ Μπονιφέις, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 14΄ κι από δική του ασίστ στο 57΄ ο 20χρονος Γερμανός μέσος Φλόριαν Βιρτς έδωσε τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, κάνοντας το 3-0.