Ligue 1: Ο Ντέιβιντ σόκαρε την Παρί και “χάρισε” τον βαθμό στη Λιλ στο φινάλε

Η Λιλ με γκολ στην τελευταία φάση, κατάφερε να πάρει βαθμό από την πρώτη Παρί Σεν Ζερμέν

Για την 16η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ με γκολ στις καθυστερήσεις κατάφερε να “κλέψει” τον βαθμό από την Παρί Σεν Ζερμέν (1-1) στο “Stade Pierre-Mauroy” και κάπως έτσι οι Παριζίανοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στο +7, αλλά παρέμειναν στο +5 από τη δεύτερη Νις.

Το πρώτο ημίχρονο δεν επεφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι.

Η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε τελικά να προηγηθεί στο δεύτερο μέρος με εύστοχο πέναλτι του Εμπαπέ, ο οποίος έφτασε τα 16 τέρματα μέχρι στιγμής φέτος.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φαινόταν που ήλεγχε το ματς, ωστόσο ο Ντέιβιντ στο 90+3′ είχε άλλη άποψη και σκόραρε για τη Λιλ για το τελικό 1-1!

ΛΙΛ (Φονσέκα):  Σεβαλιέ, Ντιακιτέ, Γιορό, Ριμπέιρο, Ισμαΐλι, Μπενταλέμπ, Αντρέ, Ζέγκροβα, Γκόμες, Γκούντμουντσον, Γιαζίτσι

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ενρίκε): Τένας, Μαρκίνιος, Περέιρα, Ερναντέζ, Ζαΐρ-Εμερί, Ουγκάρτε, Βιτίνια, Μπαρκολά, Ντεμπελέ, Κανγκ-Ιν, Εμπαπέ

Mονακό-Λιόν 0-1 (85΄ Ζεφίνιο)

Χάβρη-Νις 3-1 (5΄, 35΄ Σάμπι, 51΄ πεν. Μπαγιό – 90΄+1 Λουσέ)

Λανς-Ρεμς 2-0 (43΄ Σαΐντ, 75΄ Κορτές)

Ναντ-Μπρεστ 0-2 (49΄ Μανιετί, 57΄ Μουνιέ)

Τουλούζ-Ρεν 0-0

Λοριάν-Στρασμπούρ 1-2 (53΄ Ντιένγκ – 14΄ Μπάκβα, 49΄ Γκαμεϊρό)