Bundesliga: Κορυφή για Λεβερκούζεν

Με την νίκη της κόντρα στη Μάιντς πάτησε κορυφή η Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Για την 6η αγωνιστική της Bundesliga, Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με 0-3 την Μάιντς και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στα άλλα παιχνίδια, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η Χάιντενχάιμ πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου.

Με 2-0 επιβλήθηκε η Βόλφσμπουργκ στην Βογκβάγκεν Αρίνα κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Τα γκολ για τους λύκους πέτυχε wind στο 31ο και στο 84ο λεπτό.

Σημαντικό “διπλό” στον Ράιν Ένερτζι Στέιντιον πήρε η Στουτγκάρδη με 0-2 επί της Κολωνίας. Μεγαλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ουντάβ που πέτυχε και τα δυο γκολ της αναμέτρησης στο 68′ και το 88′ αντίστοιχα.

Η νεοφώτιστη Χαϊντενχάιμ πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με 1-0 αυτή την φορά κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου με δράστη τον Μπέστε στο 60ο λεπτό.

Στην Μέβα Αρίνα της Μάιντς, η Λεβερκούζεν είχε ένα εύκολο απόγευμα με το 0-3 να το αποδεικνύει. Ο Βαν ντε Μπεργκ στο 18ο λεπτό έβαλε πίσω την ομάδα του στο σκορ, ο Γκριμάλντο στο 59′ έγραψε το 0-2 και ο Χόφμαν έξι λεπτά αργότερα υπέγραψε το τελικό σκορ.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα έκανε Γκλάντμπαχ, καθώς επικράτησε με 1-3 της Μπόχουμ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 0-3. Ο Νιούχαους έβαλε σε θέση οδηγού την Γκλάντμπαχ στο 27′ και Πλεά στο 37′ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του. Η Μπόχουμ το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει το γκολ της τιμής στο 68′ με τον Λοσίγια.

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 1-3 (25΄ πεν. Κράμαριτς – 18΄ Φούλκρουγκ, 45΄+3 Ρόις, 90΄+5 Ρίερσον)

Βόλφσμπουργκ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (31΄, 85΄ Γουίντ)

Μάιντς-Λεβερκούζεν 0-3 (18΄ αυτ. Φαν ντεν Μπεργκ, 59΄ Γκριμάλντο, 65΄ Χόφμαν)

Κολωνία-Στουτγκάρδη 0-2 (68΄, 88΄ Ουνταβ)

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ 1-3 (68΄ Λοσιγιά – 27΄ Νοϊχάους, 37΄, 45΄+3 Πλεά)

Χαϊντενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (59΄ Μπεστε)

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 19:30