Serie A: Ανέβηκε στην κορυφή η Μίλαν με Πούλισικ και Οκαφόρ

Με γκολ του Πούλισικ και του Οκαφόρ, η Μίλαν ξεπέρασε το εμπόδιο της Λάτσιο.

Για την 7η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επικράτησε με 2-0 τη Λάτσιο στο Σαν Σίρο και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι ροσονέρι έφτασαν τους 18 βαθμούς σε 7 παιχνίδια με μόνη απώλεια την βαριά ήττα από την Ίντερ. Από την άλλη η Λάτσιο δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση έχοντας ξεκινήσει το πρωτάθλημα, κάπως μουδιασμένα και έχει μόλις 7 βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η Μίλαν είχε υπέροχη στο πρώτο μέρος χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει κάποιο τέρμα με την μόνη της πολύ καλή στιγμή να είναι η προσπάθεια του Ζιρού στο 45ο λεπτό που έδιωξε ο Προβεντέλ εκεί που ήταν ο Ρέιντερς που δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τη Μίλαν να βρίσκει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό ,ο Λεάο πάσαρε στον Πούλισικ και ο Αμερικανός νίκησε τον Προβεντέλ για το 1-0.

Οι Μιλανέζοι κλείδωσαν τη νίκη στο 88ο λεπτό με την ωραία προσπάθεια του Λεάο που είδε την κίνηση του Οκαφόρ και ο σέντερ φορ της Μίλαν έγραψε το τελικό 2-0.

Σκόρερς: 60′ Πούλισικ, 88′ Οκαφόρ

Λέτσε-Νάπολι 0-4 (16΄ Όστιγκαρντ, 51΄ Οσιμέν, 88΄ Γκαετάνο, 90΄+5 Πολιτάνο)

Μίλαν-Λάτσιο 2-0 (60΄ Πούλισικ, 88΄ Οκαφόρ)

Σαλερνιτάνα-Ίντερ 21:45